Poznań: Rozpoczynają się VII Dni Twierdzy Poznań

24 i 25 sierpnia to dni obowiązkowego pobytu w Poznaniu dla miłośników fortyfikacji od wczesnego średniowiecza aż po lata 50. ubiegłego wieku. Zapraszamy na VII Dni Twierdzy Poznań. W programie znalazło się blisko 30 miejsc i atrakcji, w tym sporo nowości.

Dni Twierdzy Poznań to impreza szczególna. Tworzą ją wspólnie muzea, instytucje, ale także stowarzyszenia i organizacje miłośników fortyfikacji i historii, a często pojedyncze osoby. Łączy je wszystkie chęć ochrony i popularyzacji unikatowego dziedzictwa historycznego Poznania, jaki stanowią jego fortyfikacje.

Najdawniejsze pochodzą z średniowiecza. Relikty wałów grodu Mieszka I będzie można obejrzeć w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Także tam pojawią się rekonstruktorzy, prezentujący po raz pierwszy w ramach Dni Twierdzy Poznań uzbrojenie i umiejętności szermiercze żołnierzy Rzeczypospolitej z XVII wieku.

Jednak to tylko jedna z wielu nowości w tegorocznym programie. Należą do nich również aż trzy forty. Pierwszy to od lat nie udostępniany Fort VIIa. Drugi to niemal nieistniejący już Fort V w sąsiedztwie Os. Wichrowe Wzgórze. Odbędzie się w nim rodzinna gra terenowa z dodatkowymi atrakcjami. W przyszłości teren ten mógłby służyć jako park dla mieszkańców sąsiadującego z nim Os. Wichrowe Wzgórze. Pojawi się także zupełnie nowy fort, zbudowany z klocków Lego. Będzie można go zobaczyć jako jedną z atrakcji w Kaponierze Kolejowej.

Będą także dostępne takie obiekty jak Fort Ia, Fort IIa, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI i Fort VII, a także Schron Babimojska czy Śluza Katedralna, wchodząca w skład Bramy Poznania. Choć można je odwiedzać od początku istnienia imprezy, to jednak co roku na chętnych czeka nowy, atrakcyjny program: wystawy, rekonstrukcje historyczne z kolejnych wydarzeń i epok – a także rajdy rowerowe zaproponowane przez Centrum Turystyki Kulturowej Trakt. O przyrodniczym znaczeniu fortów przypomną wieczorne wycieczki, podczas których będzie można nasłuchiwać, a przy odrobinie szczęścia także oglądać nietoperze, zamieszkujące Fort III w Nowym Zoo.

Dzięki wysiłkowi miejskich eksploratorów oraz pasjonatów historii zostały odkopane i udostępnione schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej, znajdujące się przy ul. Kościelnej i w Parku Wilsona (drugi ze znajdujących się tam schronów).

Do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nawiązują programy wydarzeń przygotowane między innymi w Forcie Ia („Sierpień 1939 w poznańskim garnizonie”), a także w schronach w parkach Sołackim, Wilsona, przy ulicy Babimojskiej oraz w Muzeach Uzbrojenia i Armii „Poznań” na poznańskiej Cytadeli. Miejscem o trudnej historii jest willa Radia Poznań, w której podziemiach znajduje się schron przeznaczony dla hitlerowskiego namiestnika tzw. Kraju Warty, Arthura Greisera. Akcentem powojennym będzie unikatowy Przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania w Krzyżownikach.

Uzupełnieniem programu będą forteczne spływy kajakowe, a zwiedzanie ułatwią dwie Forteczne Linie Autobusowe, przygotowane dzięki współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Poznaniu: 101 (Stare Miasto, Łazarz, Jeżyce i lewobrzeżna część miasta) oraz 102 (prawobrzeżna część Poznania, m.in. Nowe Zoo i fort III).

Warto zwrócić uwagę, że w tym roku impreza dorobiła się już swojego autorskiego plakatu, którego autorką jest projektantka i ilustratorka Ida Kozłowski.

– Dni Twierdzy Poznań się zmieniają. W programie pojawia się co raz więcej inicjatyw adresowanych do osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Poruszane są już nie tylko wątki historyczne i militarne, ale także przyrodnicze czy związane z twórczym i aktywnym wypoczynkiem. Twierdzę Poznań można zwiedzać pieszo, autobusem, kajakiem albo na rowerze. Chcemy przez to powiedzieć, że to nasze wspólne dziedzictwo, o które naprawdę warto się zatroszczyć – tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji.

W 2018 roku poznańskie fortyfikacje i podziemia podczas „Dni Twierdzy Poznań” odwiedziło ponad 14 tysięcy osób. W tym samy roku wydarzenie zostało Laureatem Wielkopolskiego Etapu Regionalnego Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii Wydarzeń oraz Certyfikatu Internautów.

Więcej informacji na temat „Dni Twierdzy Poznań” oraz pełen program na stronie wydarzenia.

PLOT, el

Podziel się: