Poznań: Rozpoczyna się przeprowadzka do nowego schroniska dla zwierząt

nowe schronisko dla zwierząt fot. UMP
200 kotów i ponad 100 psów, wyposażenie, no i część administracyjna schroniska przy ul. Bukowskiej zaczyna w tym tygodniu przeprowadzkę do nowej siedziby.

– Przeprowadzka do nowego obiektu jest wielkim wyzwaniem organizacyjnym – przyznaje Katarzyna Frąckowiak ze Schroniska dla zwierząt w Poznaniu. – Już od dłuższego czasu pracujemy nad przyzwyczajeniem zwierząt do transportu. To trudny i wymagający proces. Zaangażowani w akcję są wszyscy pracownicy schroniska i wolontariusze. Przenoszone będą nie tylko koty i psy, ale także wyposażenie, w tym wyposażenie szpitala.

W związku z przenosinami do nowego obiektu od 16 lipca chwilowo zawieszone zostają adopcje zwierząt. Pracownicy proszą też, by wstrzymać się z przywożeniem darów dla zwierząt. Wszystko ruszy ponownie, gdy już zwierzęta i ludzie rozlokują się w nowej siedzibie.

– Będzie to prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia – wyjaśnia Katarzyna Frąckowiak. – O dokładnym terminie będziemy informować na naszej stronie internetowej. Mimo chwilowego wstrzymania adopcji nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby zainteresowane wzięciem psów i kotów ze schroniska przesyłały do nas wypełnione ankiety. Liczymy na wyrozumiałość, będziemy je weryfikować już po przeprowadzce do nowej siedziby przy ul. Kobylepole 51.

Nowy obiekt może być tymczasowym domem dla blisko 300 psów i prawie 300 kotów – to znacznie więcej niż w dotychczasowym schronisku, które już od wielu lat było za ciasne. Składa się z budynku biurowo-administracyjnego, w którym przeprowadzane będą adopcje i przyjmowane zwierzęta, z zapleczem socjalnym dla pracowników i wolontariuszy oraz z nowoczesną i dobrze wyposażoną przychodnią weterynaryjną z częścią szpitalną, osobną dla psów, osobną dla kotów.

Będzie tam też siedem izolatek pozwalających na odseparowanie zwierząt zakaźnie chorych, bo to właśnie choroby zakaźne są powodem wysokiej śmiertelności zwierząt w schroniskach. Przyjęte rozwiązania projektowe pozwolą też oddzielić od siebie „drogi czyste” i „drogi brudne” – dzięki temu chore zwierzęta nie będą miały kontaktu ze zdrowymi.

W nowym schronisku znajdują się dwa pawilony dla psów, jeden dla zwierząt zdrowych, które mają być adoptowane, oraz drugi, pełniący funkcję kwarantanny dla zwierząt chorych lub potencjalnie chorych. Swój pawilon mają też koty: z osiemnastoma słonecznymi pomieszczeniami, które zastąpią kilkunastometrową, malutką kociarnię, która jest w obiekcie przy ul. Bukowskiej.

Wszystkie zwierzęta będą miały zagwarantowany ciągły dostęp do suchych i ogrzewanych pomieszczeń, a warto dodać, że także możliwość kąpieli, oczywiście pod kontrolą opiekunów. Wszystkie wody opadowe z części utwardzonych będą gromadzone w zbiorniku retencyjno-rozsączającym, którego wydzielona część została tak zbudowana, by umożliwić kąpiele czworonogów. A pomiędzy budynkami są obszerne, zadrzewione, wybiegi dla psów.

W schronisku całkiem sporo przestrzeni zaplanowano też dla ludzi. Jest tu sala edukacyjna dla dzieci i młodzieży wyposażona w niezbędne media, a przed schroniskiem znajduje się wygodny parking i plac manewrowy.

Obecnie schronisko przyjmuje również bezdomne zwierzęta domowe z terenu Lubonia, a duże powierzchnie otwierają drogę do współpracy z innymi gminami.

UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: