Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Poznań: Rozpoczyna się przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej

W najbliższy czwartek, 12 listopada, rozpoczną się roboty związane z przebudową wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej. Udało się przesunąć ekrany i ocalić część drzew!

W celu zminimalizowania utrudnień dla mieszkańców, zostały one skoordynowane z remontem jezdni na ul. Krzywoustego, który zakończy się przed rozpoczęciem przebudowy.

W dalszym ciągu wiadukt pozostanie zamknięty i należy korzystać z objazdów. Zmiany planowane na 12 listopada dotyczą skrzyżowań ulic Kurlandzkiej i Wiatracznej oraz Kurlandzkiej i Bobrzańskiej, przez które będzie można przejechać tylko w jednym kierunku. Wyłączone z użytku zostaną części tych skrzyżowań bezpośrednio przylegające do wiaduktu. Ruch będzie odbywał się jednokierunkowo od strony ul. Piaśnickiej w Wiatraczną oraz z ul. Bobrzańskiej w kierunku Dziadoszańskiej. Objazdy dla chcących przejechać w przeciwnym kierunku przez skrzyżowanie ul. Kurlandzkiej i Wiatracznej zaplanowano ul. Wiatraczną, Chartowo i Piaśnicką, a dla skrzyżowania Kurlandzkiej i Bobrzańskiej – ul. Kurlandzką, Żegrze i Bobrzańską. Docelowo w miejscu tych skrzyżowań powstaną nowe ronda.

Rozpoczęcie prac oznacza, że piesi i rowerzyści nie będą mogli korzystać z zamkniętego wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej. Wyłączony z użytku zostanie również chodnik wzdłuż ul. Bobrzańskiej (na wysokości skrzyżowania), przejść będzie można równoległą ul. Ślężańską.

Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca rozpocznie prace od wygrodzenia i przygotowania placu budowy. Następnie frezowana będzie nawierzchnia jezdni na wiadukcie (co jest pierwszym elementem rozbiórki) oraz na wyłączonych z użytku fragmentach skrzyżowań ulicy Kurlandzkiej z Wiatraczną i Bobrzańską.

Kolejne zmiany organizacji ruchu dotyczyć będą ul. Krzywoustego na odcinku w rejonie wiaduktu, gdzie wybudowane zostaną przewiązki. Obowiązywać będą od 16 listopada (poniedziałek). Wyłączone z ruchu zostaną skrajnie lewe pasy zarówno w kierunku centrum Poznania, jak i Kórnika. Niedostępny będzie również lewy pas na łącznicy w kierunku ul. Szwedzkiej.

W komunikacji publicznej w dalszym ciągu obowiązywać będą zmiany w trasach autobusów wprowadzone na początku listopada. Więcej na stronie ZTM .

Docelowo wiadukt zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowy obiekt inżynierski. Miasto zdecydowało się rozpocząć roboty budowlane – mimo faktu, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (GDOŚ) uchylił postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu, odmawiające wznowienia postępowania dotyczącego wydania decyzji środowiskowej.

Powodem podjęcia takiej decyzji przez władze Poznania są koszty – przetarg został rozstrzygnięty, wykonawca wybrany i jest gotowy do pracy. Dalsze wstrzymywanie robót narazi więc miasto na znaczne, opiewające na kilkaset tysięcy złotych miesięcznie, roszczenia finansowe ze strony wykonawcy.

Zgodnie z postulatami mieszkańców, którzy kilkakrotnie zorganizowali protest w tej sprawie, podjęte zostały starania, aby ograniczyć liczbę drzew przeznaczonych do wycinki w związku z koniecznością montażu ekranów akustycznych. Przeprowadzona analiza rozwiązań projektowych i uwarunkowań terenowych wykazała możliwość przesunięcia ekranów – do jednego metra w stosunku do zaprojektowanej lokalizacji. Jest to nieistotna zmiana z punktu widzenia prawa budowlanego, ale może dać szansę zachowania części zieleni w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wzdłuż na ul. Kurlandzkiej.

Nowy wiadukt, dwa ronda i infrastruktura dla pieszych i rowerzystów mają być gotowe do końca 2021 roku. W ramach prac wykonawca nasadzi również ponad 9300 sztuk roślin, w tym drzewa, krzewy i byliny. Wzdłuż przebudowywanego odcinka ulicy Kurlandzkiej, od strony osiedla Orła Białego, posadzony zostanie szpaler lip oraz krzewy jaśminowca. Ponadto w rejonie inwestycji posadzonych zostanie około 170 drzew w ramach nasadzeń rekompensacyjnych.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Rozpoczyna się przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej