Poznań: Rozpoczyna się Malta Festival! „Wracamy do korzeni”

31. Malta Festival fot. L. Łada
Koncertem zespołu Laura Lee and The Jettes rozpocznie się dziś o godzinie 21.00 w parku Wieniawskiego 31. Malta Festival Poznań. Dla miłośników teatru przygotowano prawie 200 wydarzeń.

Festiwal rozpocznie się dziś o godz. 21:00 na scenie w parku Wieniawskiego z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Po przemówieniu organizatorów festiwalu, usłyszymy dużo rock and rolla w wykonaniu berlińskiego zespołu Laura Lee and The Jettes – będzie to pierwsza prezentacja nowego showcase’u muzycznego Kijów-Poznań-Berlin, który – jak mają nadzieję pomysłodawcy – przerodzi się w przyszłości w większy miejski projekt.

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi „Powrót na ziemię / Back to the Ground”.
– Wracamy do korzeni prezentując spektakle w plenerze, widowiska muzyczne, spotkania w ramach Forum, program dla dzieci i Generator Malta, który kontynuuje namysł nad żywiołami, tytułując tegoroczny program „Ziemia nieswoja”. W tym roku przyglądamy się naszej relacji z ziemią pod hasłem „Ziemia nieswoja”. Pytamy m.in. co oznacza mieć prawo do ziemi, kto je posiada oraz jak ma się z tym ziemia i jej nie tylko ludzcy mieszkanki i mieszkańcy. Co możemy zrobić, żeby znów poczuła się swojo? – mówi Joanna Pańczak, kuratorka Generatora Malta.

Rezydenci i rezydentki z „Zaklepane / Ground Rules” zmierzą się z tematem prawa własności ziemi z wielu różnych perspektyw. Wszystkie działania zespołu artystów i artystek mają charakter procesowy – ich częścią są m.in. warsztaty, śledztwo artystyczne, seria działań terenowych i dyskusje. Wydarzenia odbędą się w dniach 18-27 czerwca w parku Wieniawskiego w Poznaniu.

Edka Jarząb i kolektyw Uskoki rozpoczną 18 czerwca swoją rezydencję w twierdzy, budując niezależne radio, które będzie nadawać audycje, sety DJ-skie, a na zakończenie zamieni się w imprezę rave’ową. Wydarzenie poprzedzą warsztaty tworzenia radioodbiorników. Make Larmo w projekcie „Hałda wulkaniczna ziemia” bada relację człowiek-ziemia w obszarach poprzemysłowych. Podczas swojej obecności w twierdzy zaprosi na warsztaty z sitodruku, w których uczestnicy i uczestniczki stworzą flagi dedykowane ukochanym miejscom.

Oriol Fuster Cabrera zamieni twierdzę w kataloński pawilon i zorganizuje w nim całodniowe „Polacos Party”, organizując również warsztaty z przygotowania tapasów, tradycyjnych przekąsek kuchni hiszpańskiej. Karolina Wajman i Maria Dutkiewicz zamieszkają w twierdzy i zaproszą do projektu „Mój dom to mój dół”, w którym opowiedzą i zachęcą do rozmowy o kryzysie mieszkaniowym. Odwiedzający będą mogli skorzystać z konsultacji prawnych, które udzieli Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, i poradzić się w kwestii prawa mieszkaniowego.

– Na czterdzieści osiem godzin zamieszkamy w Twierdzy, która powstanie w parku Wieniawskiego i będzie to najprawdopodobniej jedyny moment w naszych życiach, w których będziemy mieć przestrzeń do życia na własność. – mówi Karolina Wajman z projektu „Mój dom to mój dół”.

Luca Spano w swojej interwencji artystycznej „Sale for first sight” sfotografuje fragmenty twierdzy i wystawi je na sprzedaż online. Każdy z odwiedzających będzie mógł kupić ziemię „na własność”. Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty skupione wokół własności wizualnej. Kolektyw edukacyjny, new visions zaprasza na dwudniowe warsztaty „Ta ziemia nie należy do nas, to my należymy do tej ziemi”, skoncentrowane wokół praktyk kolonializmu będących przyczyną wyzysku i eksploatacji ziemi.

– Będziemy dzielić się z Wami perspektywami rdzennych mieszkańców, mieszkanek obszarów skolonizowanych, ale też pracować z ciałem i z emocjami. Chcemy przełamać poczucie oddzielenia od Ziemi i wrócić do rozumienia siebie, jako części planety – opowiada Agnieszka Bułacik z kolektywu new visions.

Obiekt-twierdza będzie uatrakcyjniony o „Kwiaciarnię” – schronisko dla roślin, które Ania Kędziora uratuje z przestrzeni obecnie zabetonowywanych. Oprócz rezydencji Dziewczyny w Naturze zaproszą na warsztaty kulinarne przygotowując dania z dzikich roślin jadalnych. W projekcie „Czasami nie rozumiem kim jest ziemia” Karolina Szczypek razem z grupą warsztatową przedstawi efekty spotkań w postaci wystawy na temat nadawania podmiotowości prawnej ziemi.

Interwencja Pauli Kaniewskiej, jako jedyna, nie będzie miała swojego finału w twierdzy. Autorka projektu „Strefa wydobycia Poznań” odnalazła na mapach geologicznych odkrywek złoża węgla brunatnego, położonego na północy Poznania. Wraz z mieszkańcami chce zastanowić się, jakie są konsekwencje ich istnienia, organizując protest przeciwko powstania Złoża Naramowice. Każdą z rezydencji otworzy orędzie Marty Jalowskiej „Queen of the Fortress”, która wcieli się w rolę królowej kawałka ziemi w parku Wieniawskiego i będzie się odnosić do prawa własności.

To wydarzenia w Twierdzy w parku Wieniawskiego, a wiele się będzie działo także poza nią.

Kilkunastoosobowa grupa terenowa razem z kuratorką projektu, Agnieszką Różyńską od maja twórczo realizuje „Kurs Miejskiego Relaksu” w Rodzinnych Ogródkach Działkowych na Winiarach. Duża część ich działań polegała na wzmocnieniu oddolnych ruchów mieszkanek i mieszkańców w walce o wspólne dobro. Postanowili zająć się ochroną rodzinnych ogródków działkowych, których kultywowanie jest szczególnie ważne dla zrównoważonego istnienia metropolii. Przyszłość ROD-u na dzień dzisiejszy jest niepewna i zagrożona częściowym przejęciem spowodowanym miejscowymi planami zabudowy.

Efekty projektu „Kursu Miejskiego Relaksu” zobaczymy w sobotę 19 czerwca o g. 17:00 w Rodzinnych Ogródkach Działkowych na Winiarach w formie premiery artystycznej książki – zinu oraz akcji performatywnych. Na zakończenie wystąpi zespół Tęskno, łączący klasyczne instrumentarium z subtelną elektroniką i poetyckimi tekstami.

W niedzielę 20 czerwca wszyscy mogą wybrać się na „Odlot” – Święto Fyrtli. Będzie uroczyste odsłonięcie wielkoformatowej rzeźby sąsiedzkiej na Krzesinach i na wypełnioną po brzegi atrakcjami Głuszynę, gdzie odbędzie się całodniowy piknik sąsiedzki z koncertem Fanfara Awantura.

Projekt „Odlot” zrodził się z namysłu o, niegdyś sąsiadujących ze sobą, a dziś rozdzielonych 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego, fyrtlach: Głuszynie i Krzesinach. W maju i w czerwcu Generator Malta zainicjował tam integrujące mieszkańców i mieszkanki działania plenerowe.

Na Święto Fyrtli mieszkańcy i mieszkanki przygotowali wiele wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Będzie piknik w Krzesinach, skąd uczestnicy udadzą się na wyprawę z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz, a po południu na odsłonięcie wielkoformatowej rzeźby sąsiedzkiej współtworzonej przez mieszkańców i mieszkanki Krzesin. Stamtąd pojadą na rowerowy rajd prosto na drugi fyrtel – Głuszynę, gdzie w parku na pikniku sąsiedzkim czeka jeszcze więcej atrakcji. W planie dnia m.in. turniej sportowy, przedstawienie teatralne, pokazy wozu strażackiego, prezentacja sprzętu lotniczego oraz futurystycznych robotów z materiałów recyclingowych, mikrowyprawy czy seria warsztatów twórczych! Na zakończenie występ Romana Szkudlarka na 11 harmonijkach oraz koncert Fanfary Awantury, poznańskiego zespołu współtworzonego przez Michała Fetlera.

Projekt powstał we współpracy z Miastem Poznań, w ramach programu „Fyrtle”, którego celem jest wzmacnianie tożsamości lokalnej.

Harmonogram dnia:

ODLOT NA KRZESINACH

10:00, Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Krzesiny, ul. Rudzka 1
PIKNIK SĄSIEDZKI NA KRZESINACH

12:00, start: Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Krzesiny
„W GŁĄB POZNAŃSKIEJ TERRA INCOGNITA” / Mikrowyprawa z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz

13:00, boisko przy ul. Gorlickiej na Krzesinach
ODSŁONIĘCIE RZEŹBY SĄSIEDZKIEJ
Agnieszka Grodzińska, Magdalena Starska, mieszkanki i mieszkańcy Krzesin

14:00, start: Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Krzesiny, meta: park przy jednostce (ul. Silniki – Głuszyna)
RAJD ROWEROWY Z KRZESIN NA GŁUSZYNĘ PRZEZ PŁYTĘ LOTNISKA WOJSKOWEGO / Rada Osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, 31. BLT w Poznaniu

ODLOT NA GŁUSZYNIE

12:00 – 14:00, boisko OSiR, ul. Głuszyna, Poznań
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ Z KLUBEM SPORTOWYM „LOTNIK 1997 – POZNAŃ” 15:00 – 18:30, park przy jednostce, ul. Silniki – ul. Głuszyna, Poznań
PIKNIK SĄSIEDZKI NA GŁUSZYNIE

15:00 – 17:00 „Wytańcz z nami marzenia, zasłuchaj się do ich spełnienia” / pokaz uczennic i uczniów z SP nr 53, zumba i ćwiczenia energetyczne na Sportowym Fyrtlu, Pokaz Akademii Sztuki Capoeira, koncert: kobra, harfa, didgeridoo
15:00 – 18:00 Tory przeszkód i turnieje dla dzieci i dorosłych z „Lotnikiem”
15:00 – 18:00 „Kosmiczny Odlot” / kapsuła czasu, kosmiczna ważka wielkoformatowa, pokaz futurystycznych robotów z materiałów recyklingowych, pokaz mody recyklingowej, tworzenie kosmicznych strojów na wyprawę na Księżyc / PRZEDSZKOLE NR 17 „IKAREK”, ZESPÓŁ SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH NR 5 W POZNANIU
15:00 – 17:30 „Odlećmy w stronę marzeń” – teatrzyk Kamishibai / PRZEDSZKOLE NR 17 „IKAREK”
15:00 – 18:00 prezentacja sprzętu lotniczego, warsztaty modelarskie, warsztaty lepienia w glinie, warsztaty origami i inne / ODLOT Z 31. BAZĄ LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

17:00 – 18:30, Park przy jednostce, ul. Silniki – ul. Głuszyna „Dookoła nieistniejącego zalewu” – wyprawa z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz

18:00 – 18:30 Ecco harmonijka z regionu / KONCERT ROMANA SZKUDLARKA

18:30 – 19:30 FINAŁ: KONCERT FANFARA AWANTURA

Podziel się:

Ostatnio dodane: