Poznań: Rozpoczęcie roku szkolnego

początek roku szkolnego fot. UMP
Ponad 80 tys. uczniów i przedszkolaków, około 9 tys. nauczycieli oraz 3,2 tys. pracowników administracji rozpoczęło w Poznaniu nowy rok szkolny. Miejska inauguracja odbyła się w nowo rozbudowanym Przedszkolu nr 121 na Strzeszynie.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, uroczystość przebiegała kameralnie oraz w reżimie sanitarnym.

– Życzę wszystkim uczniom i przedszkolakom, kadrze pedagogicznej i pracownikom szkół udanego roku. Przede wszystkim zdrowia, bo to jest najważniejsze – mówi Mariusz Wiśniewskim, zastępca prezydenta Poznania. – Dzisiejsze inauguracja odbywa się w przedszkolu. To pierwszy krok w edukacji każdego dziecka.

Podczas uroczystości zastępca prezydenta Poznania odniósł się też do trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się polska szkoła.

– Dziękuję dyrektorom poznańskich placówek oświatowych i Wydziałowi Oświaty, dzięki którym rok szkolny może się rozpocząć. Stworzyliśmy uczniom, nauczycielom i pracownikom szkół najbardziej bezpieczne warunki, jak było to możliwe. Mamy świadomość, że przed nami wyjątkowy czas. Nikt z nas tak naprawdę nie wie, jak ten rok szkolny będzie przebiegać. Naszym celem jest, aby nauka odbywała się w sposób możliwie normalny. Każdy dzień będzie jednak pisać swój scenariusz. To, w jaki sposób będzie funkcjonowała szkoła, zależy od odpowiedzialności nas wszystkich – rodziców, nauczycieli, ale też służb rządowych, które odpowiadają za walkę z pandemią. Jako samorząd staramy się podejmować zawsze racjonalne i rozsądne decyzje. Nie możemy podchodzić do problemów sposób lekceważący, ale też popadać w panikę. Tylko współpracując pokonamy wyzwania, które czekają nas w najbliższym czasie. Od władz sanitarnych i kuratorium oczekujemy pomocy i dialogu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku miejska inauguracja odbyła się w wąskim gronie. Oprócz niewielkiej grupy dzieci i nauczycieli, wzięli w niej udział: przewodniczący Rady Miasta Poznania, pracownicy Wydziału Oświaty, przedstawiciele Poznańskich Inwestycji Miejskich, a także reprezentanci Rady Osiedla Strzeszyn i rady rodziców Przedszkola nr 121. Uroczystość była transmitowana online. Na każdym kroku przestrzegano i podkreślano wagę wymogów sanitarnych.

– Życzę wam udanego roku szkolnego. Pamiętajcie jednak, że wszyscy musimy zaakceptować obostrzenia, które postawiło przed nami życie. Jak widzicie, jesteśmy w maseczkach, przed wejściem dezynfekujemy ręce, staramy się zachować dystans. Bardzo proszę, abyście dobrze wysłuchali wszystkich instrukcji, które przygotowali dla was dyrektorzy i nauczyciele. Wymogi sanitarne można pogodzić z nauką, zabawą i chęcią poznawania świata. Jeśli im podołacie, czas spędzony w szkole w najbliższym roku nie będzie zmarnowany – zwrócił się do dzieci Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

UMP, el