Lotnisko Ławica fot. Sławek Wąchała

Poznań: Rozpoczął się Panel Obywatelski poświęcony zieleni w mieście

Zieleń miejska a jakość życia w mieście, jak ją chronić i jak zaadaptować do zmieniającego się klimatu. Na te i wiele innych tematów dyskutowali uczestnicy Poznańskiego Panelu Obywatelskiego, który rozpoczął się wczoraj.

Pierwsze spotkanie edukacyjne panelu rozpoczął prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak. Ze względu na sytuację epidemiologiczną obrady odbyły się online.

– Bardzo dziękuję za zaangażowanie – mówił prezydent. – Za to, że gotowi są państwo przeznaczyć swój prywatny czas na dyskusję o środowisku naturalnym, klimacie i jakości powietrza. Wszystko to pozwoli wypracować wnioski, które pomogą nam w podejmowaniu trudnych decyzji. Państwa głos będzie dla nas bardzo istotny. Jestem przekonany, że przedstawione rekomendacje będą odpowiedzialne. Liczę, że kryterium dla panelistów będzie przede wszystkim się troska o wszystkich mieszkańców – także tych, których bezpośrednio dotkną nasze działania. Mam też nadzieję, że znajdziemy chwilę czasu, by przedstawić Państwu to, co robimy na rzecz poprawy jakości powietrza i przystosowania miasta do zmieniającego się klimatu. Będę przyglądał się przebiegowi panelu. Jestem do państwa dyspozycji. Życzę owocnych obrad i mądrych decyzji.

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, przypomniał zebranym, że przygotowania do panelu trwają od 2019 roku, kiedy to miało miejsce pierwsze spotkanie z przedstawicielami Extinction Rebellion. Miał się odbyć znacznie wcześniej.

– Niestety, dokładnie rok temu wybuchła pandemia i wszystkie prace zostały wstrzymane – przypomniał przewodniczący. – Długo rozważaliśmy, w jaki sposób zrealizować Poznański Panel Obywatelski. Pandemia trwa i wciąż nie wiemy, jak długo jeszcze potrwa, dlatego zdecydowaliśmy się na zdalną formę panelu, co jest bardzo dużym wyzwaniem. Chciałbym państwu serdecznie podziękować, że zdecydowali się wziąć udział w tym przedsięwzięciu: poszerzyć swoją wiedzę i przygotować rekomendacje dla miasta Poznania. Dziękuję także wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania panelu – po stronie urzędowej, społecznej i eksperckiej. Bardzo czekamy na efekty państwa pracy.

Potem już głos zabrali eksperci. Dr Mateusz Ciechanowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego mówił o związku pomiędzy zielenią miejską a zmianami klimatu i jakością życia w mieście, a prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – o wpływie zmian klimatu na gospodarkę leśną.

Dr Marzena Suchocka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyjaśniła, jak wygląda ochrona zieleni i zarządzanie nią na różnych szczeblach, a przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej i Lasów Poznańskich opowiedzieli, jak ta ochrona wygląda w Poznaniu i jakie działania podejmują władze miasta, by była skuteczna. Odbyły się także dyskusje w grupach, a jeśli panelistki i paneliści nie zdążyli zadać ekspertom swojego pytania, mogli je przekazać na piśmie i tą samą drogą otrzymać odpowiedź.

Panel składa się z czterech spotkań edukacyjnych: kolejne trzy zaplanowano na 13, 20 i 27 marca. Natomiast w kwietniu i maju odbędą się spotkania deliberacyjne, podczas których paneliści i panelistki wypracują wspólne rekomendacje działań, które zostaną przekazane właściwym jednostkom lub organom.

Przypomnijmy, że panel obywatelski to forma partycypacji społecznej, pozwalająca na demokratyczne podejmowanie decyzji w sprawach ważnych dla lokalnej społeczności. Do uczestnictwa w przedsięwzięciu zapraszani są losowo wytypowani mieszkańcy, którzy wyrażą chęć udziału. Wybór panelistów uwzględnia m.in. kryteria demograficzne, takie jak płeć, wiek, rejon zamieszkania, poziom wykształcenia. Dzięki temu zapewniona jest różnorodność i reprezentacja różnych punktów widzenia oraz doświadczeń. Dotychczas w Polsce panele obywatelskie odbyły się lub trwają w Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. W Poznaniu taka inicjatywa jest realizowana po raz pierwszy.

UMP

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze