Poznań: Rozbrat szyje maseczki!

maseczki-1 fot. Rozbrat
14 marca, kiedy koronawirus w zasadzie dopiero dotarł do Polski, szpitale i ośrodki pomocowe zaczęły zgłaszać braki maseczek. Postanowił im pomóc Rozbrat i by zapewnić bezpieczeństwo dla służb medycznych i osobom wykluczonym – szyje maseczki.

Szpitale, przychodnie, placówki pomocowe przez lata były niedofinansowane przez kolejne rządy. Kiedy w styczniu pojawiła się informacja o nowej epidemii (zapowiadanej przez WHO od wielu lat) rząd nie wykonał żadnych ruchów w celu zabezpieczenia odpowiedniej rezerwy maseczek i kombinezonów. Zapasy w hurtowniach wykupili za to „biznesmeni”, którzy w momencie pojawienia się wirusa w Europie sprzedali je nawet 1000 razy drożej. Jest to cena, która jest poza zasięgiem schronisk dla bezdomnych czy ośrodków pomocy społecznej.

„Zaczęliśmy organizować się w ramach akcji „Bierzemy sprawy w swoje ręce” – informuje Rozbrat. – „Na ten moment od środy (18.03) w zeszłym tygodniu do poniedziałku (23.03) rozdaliśmy 1400 maseczek wykonanych społecznie; część z flizeliny, część z bawełny i do tych ostatnich dołączyliśmy 4000 filtrów z flizeliny. Gotowe maseczki zbieramy i sterylizujemy pod szpitalną lampą UV tak, aby mogły być od razu użyte”.

W akcji aktualnie uczestniczy 50 osób szyjących plus kolejne kilkanaście w logistyce. W międzyczasie, widząc rosnące zapotrzebowanie i kolejne spływające prośby, społecznicy rozpoczęli produkcję na samym Rozbracie. Nie wytwarzają jednak takich ilości, jakie by chcieli z uwagi na niewystarczającą ilość przestrzeni, zwłaszcza że powadzą też produkcję płynu dezynfekującego.

Wyprodukowane społecznie maseczki trafiły między innymi do ratowników z Winograd, szpitala przy ulicy Przybyszewskiego, szpitala w Środzie Wielkopolskiej, do Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 czy do Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie pod Piłą. W tym momencie przygotowujemy partię 700 sztuk dla schronisk dla bezdomnych w Poznaniu, dla Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, dla karetki zorganizowanej przez Fundację Akceptacja. Kolejne zapotrzebowania są nam zgłaszane przez inne organizacje, placówki miejskie czy służby medyczne.

Akcja nabiera tempa, kolejne osoby zgłaszają się z chęcią pomocy za pośrednictwem maila [email protected] Fundusze na materiały zdobywają za pomocą zbiórki: https://pomagam.pl/produkcjamaseczek

Pomóc może każdy – więcej informacji można znaleźć na stronie www.rozbrat.org.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: