świąteczne dekoracje fot. UMP

Poznań rozbłyśnie na święta! “Nic tak pięknie nie wprowadza w czas świąt”

W bożonarodzeniowy nastrój poznaniaków i turystów wprowadzą świąteczne iluminacje. W najbliższy weekend rozświetlony zostanie Stary Rynek i sąsiadujące z nim uliczki, a p nim kolejne dzielnice miasta.

Iluminacje zaprojektowane zostały w taki sposób, aby dobrze współgrać z historyczną zabudową śródmieścia i podkreślić jej zabytkowy charakter.

– Nic tak pięknie nie wprowadza w czas świąt Bożego Narodzenia, jak właśnie światło – tłumaczy Katarzyna Parysek – Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. – Zdobimy choinki w naszych domach, okna, a czasem całe budynki. Tradycja ta w sposób naturalny przenosi się w przestrzeń publiczną. Dzięki nowoczesnym technologiom i niskim kosztom zużycia energii możemy rozszerzać oświetlenie świąteczne na kolejne ulice. Początek iluminacji w Poznaniu nastąpi wraz z rozświetleniem miejskiej choinki. W dalszej kolejności rozświetlone będą wszystkie uliczki, które przylegają do Starego Rynku. Świąteczne światło zagości również w dużej części śródmieścia.

Na staromiejskich uliczkach i Starym Rynku oprócz oświetlenia na latarniach, pojawią się elementy zdobiące fontanny oraz figury przestrzenne. Iluminacja przedstawiająca drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która w poprzednich latach stała na placu Kolegiackim, z racji trwających prac budowlanych przeniesiona zostanie na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta.

Pięknie oświetlona będzie także Śródka, którą tradycyjnie ozdobią Śródeckie Anioły. Oświetlony zostanie Most Biskupa Jordana, a także śródmiejskie ulice i place: ul. Fredry, pl. Mickiewicza i Rondo Kaponiera. Iluminacje zobaczymy także na rynkach: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim.

Dzięki ubiegłorocznemu rozszerzeniu obszaru objętego iluminacją, ozdoby pojawią się na części Al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, Moście Teatralnym, Al. Marcinkowskiego (przy Podgórnej i pl. Wolności), Moście Dworcowym oraz nowo na wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin – przesunięta zostanie tam także postać św. Marcina, która w poprzednich latach stała na placu Adama Mickiewicza.

W tym roku po raz ostatni zobaczymy iluminacje w obecnym kształcie. Kończy się bowiem trzyletnia umowa podpisana z wykonawcą na projekt, montaż i demontaż dekoracji. Miasto Poznań dołoży jednak wszelkich starań, aby w kolejnych latach świąteczny wystrój miasta był równie klimatyczny – choć w nowy formie.

– Przed nami wielkie wyzwanie związane z zaprojektowaniem równie pięknych elementów na kolejne lata – mówi Katarzyna Parysek – Kasprzyk.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze