Poznań: Romuald Grząślewicz nie żyje

fot. pixabay

Współtwórca Sceny na Pietrze, inicjator budowy pomnika Romana Wilhelmiego i dobry duch wielu działań kulturalnych w mieście – Romuald Grząślewicz – nie żyje. O jego śmierci powiadomił zarząd fundacji.

„Nie wierzymy w to. Nie chcemy w to uwierzyć. Napisać jest to bardzo, bardzo trudno” – czytamy na profilu Sceny na Piętrze na Facebooku. – „Dzisiaj rano po krótkiej chorobie zmarł Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji Sceny na Piętrze Tespis, aktor, scenarzysta, reżyser, pisarz i poeta. Przyjaciel artystów. Osobowość poznańskiej kultury. Odszedł Człowiek, którego nie sposób będzie zastąpić. Rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia”.

Romuald Grząślewicz był rodowitym poznaniakiem – tu się urodził 18 listopada 1941 roku. Był aktorem, reżyserem, aktorem, konferansjerem, ale przede wszystkim był znany jako współtwórca Sceny na Piętrze i założyciel fundacji Tespis wspierającej działalność tej sceny. Kierował fundacją od 35 lat!

To dzięki niemu na Scenie na Piętrze występowały takie gwiazdy jak Grażyna Barszczewska, Barbara Wrzesińska, Ryszard Barycz, Leszek Teleszyński, Magdalena Zawadzka, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska, Beata Tyszkiewicz, Joanna Żółkowska, Hanka Bielicka, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Gustaw Holoubek, Leon Niemczyk czy Roman Wilhelmi. To Romuald Grząślewicz był inicjatorem budowy pomnika pochodzącego z Poznania aktora Romana Wilhelmiego. To jemu także zawdzięczamy organizowane od 2008 roku Dni Romana Wilhelmiego.