RogaLOVE, najsłodsza akcja charytatywna w Polsce, wystartowała!

RogaLOVE fot. UMP
Zamów rogala świętomarcińskiego przez stronę rogalove.pl, a dofinansujesz zakup cytofluorymetru, czyli urządzenia do diagnozowania białaczki u najmłodszych poznaniaków.

Cytofluorymetr to urządzenie pozwalające bardzo szybko na podstawie badania szpiku kostnego pacjenta potwierdzić lub wykluczyć białaczkę u dziecka. A to niezwykle ważne, ponieważ im szybsza i dokładniejsza diagnoza, tym większa szansa na wyleczenie, jak podkreślają organizatorzy akcji. Białaczka jest najczęstszym nowotworem występującym u dzieci.

Dzięki akcji RogaLOVE ta specjalistyczna aparatura ma szansę trafić do Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM w Poznaniu, jedynego tego typu ośrodka w Wielkopolsce.

Jak zaznaczają organizatorzy zbiórki, koszt sprzętu to pół miliona zł. Stowarzyszenie Dzieciaki Chojraki, działające na rzecz dzieci zmagających się z chorobą nowotworową, na zakup aparatury przeznaczy 350 tys. zł, a brakujące 150 tys. zł ma pochodzić z tegorocznej sprzedaży charytatywnych rogali świętomarcińskich.

Jak pomóc? Wchodząc na stronę rogalove.pl w okresie od 4 do 17 listopada można zamówić zestawy rogali w trzech rozmiarach – małym, średnim i dużym. Słodkości pod wskazany adres dostarczy kurier. Pieniądze ze sprzedaży rogali zostaną przeznaczone na zakup cytofluorymetru.

Akcja RogaLOVE nie bez przyczyny odbywa się właśnie teraz.
– Tłem akcji jest 11 listopada, który obchodzony jest nie tylko jako Narodowe Święto Niepodległości, ale także dzień ku czci św. Marcina, z którym związana jest tradycja wypiekania rogali – przypominają organizatorzy. – 11 listopada 1891 roku proboszcz parafii pw. Św. Marcina w Poznaniu zaapelował do wiernych, by na wzór patrona zrobili coś od serca dla najuboższych. Jeden z miejskich cukierników, Józef Melzer, rozpoczął wówczas zwyczaj wypiekania rogali, za które płacili bogaci i którymi dzielili się z potrzebującymi. RogaLOVE to kontynuacja tej tradycji, a jednocześnie przedsięwzięcie mające na celu promowanie postaw charytatywnych w okresie obchodów Święta Niepodległości.

UMP, el