Poznań: Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na Warcie (ZDJĘCIA)

obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego fot. L.T

Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz malownicza akcja na statkach i łodziach na Warcie. Tak poznanianki i poznaniacy upamiętnili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Główne obchody rozpoczęły się o godz. 17.00 przy pomniku – a nieco wcześniej na wodę wyruszył statek „Bajka” pod dowództwem kapitana Marcina Krześlaka oraz ręcznie robiona łódź fundacji Apja. Towarzyszyło im jeszcze kilka mniejszych jednostek i wszystkie punktualnie o 17.00 odpaliły race. Było to niezwykle malownicze i poruszające widowisko.

Przypomnijmy, że w ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Poznaniu została odprawiona msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11, złożono też kwiaty przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz pod tablicą w krużgankach Kościoła oo. Dominikanów.

Teatr Muzyczny z tej okazji przygotował spektakl: „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”, podczas którego wykonane zostały piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk. Na spektakl zaproszeni zostali żyjący uczestnicy Powstania Warszawskiego, przedstawiciele poznańskiego środowiska kombatanckiego, a także poznanianki i poznaniacy. Bezpłatne wejściówki można było odbierać w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44.

 

Podziel się: