Poznań: Rocznica obchodów utworzenia Państwa Podziemnego. „Wojna musiała się skończyć, a naród i państwo – przetrwać”

77. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego fot. UMP
Od Mszy Świętej rozpoczęły się tegoroczne obchody rocznicy utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego.

Zaraz po Mszy, uczestnicy obchodów udadzą się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, który znajduje się u zbiegu ulic Wieniawskiego i Al. Niepodległości. Całość obchodów zakończy spotkanie o godz. 13 w Auli Nova poznańskiej Akademii Muzycznej.

– Niewola, terror… śmierć. Ale też nadzieja, walka, honor! Polacy, jak niewiele narodów na świecie, potrafią się podźwignąć i jednoczyć w sytuacjach zagrożenia. I działać! – napisał w zaproszeniu Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego. – 80 lat temu stworzyli Państwo Podziemne, jedyne takie w dziejach Europy. Mimo niemieckiej okupacji, niewoli i terroru, na terytorium Polski działały tajne struktury wojskowe i instytucje cywilne. Bo przecież wojna musiała się skończyć, a naród i państwo – przetrwać. Teraz tysiącom bohaterów, którzy wtedy ocalili dla nas Państwo Polskie, chcemy składać hołd. Ku pamięci i z wdzięczności dla nich.

Polskie Państwo Podziemne, to tajne struktury, które zostały utworzone na terenie Polski podczas II wojny światowej i podlegały rządowi Polskiemu na uchodźstwie. Funkcjonowały od 1939 r. do 1945 r.

Podziel się:

Ostatnio dodane: