77. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego fot. UMP

Poznań: Rocznica obchodów utworzenia Państwa Podziemnego. “Wojna musiała się skończyć, a naród i państwo – przetrwać”

Od Mszy Świętej rozpoczęły się tegoroczne obchody rocznicy utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego.

Zaraz po Mszy, uczestnicy obchodów udadzą się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, który znajduje się u zbiegu ulic Wieniawskiego i Al. Niepodległości. Całość obchodów zakończy spotkanie o godz. 13 w Auli Nova poznańskiej Akademii Muzycznej.

– Niewola, terror… śmierć. Ale też nadzieja, walka, honor! Polacy, jak niewiele narodów na świecie, potrafią się podźwignąć i jednoczyć w sytuacjach zagrożenia. I działać! – napisał w zaproszeniu Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego. – 80 lat temu stworzyli Państwo Podziemne, jedyne takie w dziejach Europy. Mimo niemieckiej okupacji, niewoli i terroru, na terytorium Polski działały tajne struktury wojskowe i instytucje cywilne. Bo przecież wojna musiała się skończyć, a naród i państwo – przetrwać. Teraz tysiącom bohaterów, którzy wtedy ocalili dla nas Państwo Polskie, chcemy składać hołd. Ku pamięci i z wdzięczności dla nich.

Polskie Państwo Podziemne, to tajne struktury, które zostały utworzone na terenie Polski podczas II wojny światowej i podlegały rządowi Polskiemu na uchodźstwie. Funkcjonowały od 1939 r. do 1945 r.