Poznań: Radny Sternalski apeluje do posłów. W sprawie przyjmowania do żłobków tylko dzieci ze szczepieniami

Marek Sternalski, poznański radny, postanowił zaapelować do poznańskich posłów, by zajęli się przygotowaniem takich rozwiązań prawnych, które pozwolą na przyjmowanie do żłobków jedynie dzieci ze szczepieniami. Posłowie jednak mają mieszane uczucia.

Problem wypłynął w lipcu tego roku, kiedy poznańscy radni podjęli uchwałę o tym, że do miejskich żłobków nie będą przyjmowane dzieci, które nie zostały zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień – chyba że nie mogły ich przejść z powodów medycznych. O takie kryterium apelowała między innymi Wielkopolska Izba Lekarska w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych poznaniaków.

Jednak wojewoda Zbigniew Hoffmann unieważnił uchwałę argumentując to faktem, że narusza RODO. Bo dane z dokumentacji medycznej – a więc także książeczki szczepień – to dane wrażliwe. A danymi wrażliwymi, zgodnie z RODO, mogą zarządzać tylko określone jednostki i w określonych celach. Żłobki do takich instytucji nie należą – uważa wojewoda. Poza tym inne akty prawne jasno stwierdzają, że szczepienia dla dzieci są obowiązkowe i rada miasta nie musiała wydawać w tej sprawie specjalnej uchwały. Wojewoda przy podejmowaniu decyzji posiłkował się też opinią Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”, które twierdziło, że uchwała jest dyskryminująca, bo narusza konstytucyjna zasadę równości i równego dostępu do nauki.

Z interpretacją wojewody nie zgadzają się poznańscy radni. Halina Owsianna zwraca uwagę, że żłobek przecież i tak dysponuje danymi wrażliwymi, bo osobowymi, więc musi mieć zasady zabezpieczania danych. Poza tym rodzice muszą pokazać PIT na dowód, że płacą podatki w Poznaniu, więc tym bardziej pokazanie książeczki szczepień nie powinno być tu problemem. Zdaniem radnej najważniejsze powinno być przecież bezpieczeństwo i ochrona dzieci, a nie szukanie na siłę powodów dla odrzucenia uchwały.

Wówczas właśnie radny Marek Sternalski, szef klubu KO w radzie miasta, zapowiedział skierowanie sprawy do wojewódzkiego sądu administracyjnego. I przypomniał wyrok WSA w Gliwicach, który uchylił decyzję wojewody śląskiego w sprawie zasad rekrutacji do przedszkoli w Częstochowie. Częstochowscy radni uchwalili, że dzieci z obowiązkowymi szczepieniami będą dostawać dodatkowe punkty podczas rekrutacji do przedszkoli. Wojewoda zakwestionował uchwałę – ale sąd, do którego odwołali się częstochowscy radni, uchylił decyzję wojewody.

Teraz radny postanowił zaapelować także o wsparcie do posłów, by przygotowali odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na przyjmowanie do żłobków jedynie dzieci ze szczepieniami. Jego zdaniem – jak podaje “Głos Wielkopolski” – wystarczy wprowadzić korektę w ustawie o opiece nad dziećmi do lat 3.

Co na to posłowie? Katarzyna Ueberhan z Lewicy uważa, że lepiej byłoby przekonywać do szczepień niz odmawiać dostępu do żłobka. Albo przyznawać rodzicom dzieci szczepionych dodatkowe bonusy. Natomiast Bartłomiej Wróblewski z PiS jest zdania, że to rozwiązanie wkracza już w sferę światopoglądową, więc najpierw trzeba byłoby sprawdzić, czy rozwiązanie radnego jest zgodne z konstytucją. Zdecydowanie popierają pomysł politycy Koalicji Obywatelskiej, a poseł Waldy Dzikowski obiecał, że postara się dotrzeć z tym projektem do większej grupy posłów, by ich nim zainteresować.

Głos Wielkopolski, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze