Poznań: Radni nadali nowe nazwy ulicom. Także Nowej Naramowickiej

Nowa Naramowicka fot. PIM

Klemens Mikuła, Maciej Zawieja oraz polskie olimpijki i olimpijczycy zostali patronami nowych ulic w Poznaniu. Mamy też aleję Praw Kobiet zamiast Nowej Naramowickiej.

Podczas wczorajszej sesji rady miasta radni zajęli się między innymi także nazwami poznańskich ulic. Między innymi rozstrzygnęli gorący spór o nazwę ulicy Nowej Naramowickiej – oficjalnie już dostała nazwę alei Praw Kobiet. Nazwa upamiętnia prawa kobiet wywalczone w 1918 roku, które stanowiły jedną z podstaw kształtowania nowoczesnego, demokratycznego państwa i jest uhonorowaniem determinacji polskich emancypantek oraz całego społeczeństwa u zarania niepodległej Polski. Podkreśla także fakt, że równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest jedną z fundamentalnych wartości, którymi kieruje się Poznań.

Skwer położony między ulicami Królowej Jadwigi i Droga Dębińska uzyskał nazwę Polskich Olimpijek i Olimpijczyków. Ma ona upamiętnić wszystkich uczestników igrzysk, w tym także medalistki i medalistów olimpijskich, którzy studiowali w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego, obecnie AWF. Skwer ma stanowić miejsce zadumy nad ich rolą w historii polskiego sportu, a także przypominać o idei olimpijskiej.

Natomiast skwer położony w rejonie ulic Zgoda, Piotra Ściegiennego, Głogowska otrzymał imię Macieja Zawiei – w latach 2006-2009 radnego Miasta Poznania. Maciej Zawieja urodził się w stolicy Wielkopolski, gdzie powołał do życia pierwszy w Polsce Uczelniany Klub Kibica Lecha Poznań. Organizował liczne turnieje charytatywne, np. „Poznańscy piłkarze dzieciom”, w ramach których wspierano osoby z niepełnosprawnościami i potrzebujące. Od 2005 r. był asystentem Wicemarszałka Senatu RP, prof. Marka Ziółkowskiego. W 2006 r. został wybrany radnym Miasta Poznania. Zmarł tragicznie 10 sierpnia 2009 r.

Patronem ulicy odchodzącej od ul. Wołkowyskiej został Klemens Mikuła – architekt, w latach 1994-2002 członek Rady Miasta Poznania. Był szczególnie zaangażowany w sprawy planowania przestrzennego i ekologii. We własnej pracowni stworzył projekt dla założenia architektonicznego wokół jeziora Maltańskiego. Jest także autorem wielu zespołów i obiektów przemysłowych, w 2008 r. otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta Poznania”. Zmarł 21 czerwca 2014 r.

Rondo łączące ulice: Lechicką, Obornicką, Lutycką i Wincentego Witosa oficjalnie zostało nazwane Obornickim. Nazwa ta funkcjonuje w przestrzeni miejskiej już od wielu lat – obecna uchwała tylko uregulowała prawnie istniejący już stan.

Źródło: UMP

Podziel się: