wtorek, 5 grudnia, 2023

Poznań: Radar sprzężony z sygnalizacją świetlną. Gdy kierowca będzie jechał za szybko – dostanie czerwone światło

Na ulicy Głuszyna, przy SP nr 53, został zamontowany radar sprzężony z sygnalizacją świetlną. Gdy kierowca będzie jechał za szybko przed przejściem dla pieszych – dostanie czerwone światło.

Instalacja została zamontowana w trosce o bezpieczeństwo dzieci przed przejściem, którym przechodzą idąc do szkoły i z niej wracając. Głuszyna to ruchliwa ulica, ale problemem jest nie tyle natężenie ruchu, co prędkość, jaką tu potrafią rozwijać kierowcy – nie patrząc na to, że to teren zabudowany i że w pobliżu jest szkoła, o czym informują znaki.

Ponieważ nie ma możliwości zorganizowania 24-godzinnych dyżurów policyjnego patrolu na Głuszynie, co zapewne byłoby najbardziej skuteczne – Zarząd Dróg Miejskich pomyślał o innym dyscyplinującym rozwiązaniu dla kierowców.
– Na sygnalizatorach zamontowany został radar. Jeśli nadjeżdżający pojazd przekroczy dozwoloną prędkość, to automatycznie włączy się dla niego czerwone światło i samochód będzie musiał się zatrzymać – tłumaczy Agata Kaniewska, rzeczniczka ZDM. – Z pierwszych obserwacji wynika, że rozwiązanie bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, czyli zapewnienie dzieciom możliwości bezpieczniejszego dojścia do szkoły. W ostatnich dniach sierpnia dość często zapalało się tu „czerwone”. Mamy nadzieję, że już wkrótce się to zmieni i prowadzący samochody będą jechać z dozwoloną prędkością w rejonie szkoły.

O wprowadzenie takiego rozwiązania wystąpiła Rada Osiedla Głuszyna, która doskonale zdawała sobie sprawę z tego, jak poważnym problemem są kierowcy przekraczający prędkość w pobliżu szkoły. Na ulicy Głuszyna, na odcinku między kościołem a rondem, dochodzi do wielu groźnych wypadków. Rada też przekazała środki na jego zrealizowanie. Koszt to około 40 tysięcy złotych.

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: Radar sprzężony z sygnalizacją świetlną. Gdy kierowca będzie jechał za szybko...