Poznań: Rada Osiedla Jeżyce zaprasza na Pożegnanie Drzewa

pożegnanie Drzewa fot. ROJ

– Spotkajmy się pod Drzewem, póki jeszcze z nami jest – zapraszają członkowie Rady Osiedla Jeżyce. Chodzi o 100-letni kasztanowiec, który rośnie na działce przy Gajowej i ma zostać wycięty z powodu rozpoczynającej się tam budowy.

Niedługo na Jeżycach rozpocznie się kolejna inwestycja polegająca na budowie budynku mieszkalno-usługowego. Budynek będzie się znajdował w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Zoo, na rogu ulic Zwierzynieckiej i Gajowej, czyli tam gdzie na razie wciąż jeszcze rośnie ogromny i piękny Kasztanowiec.

Walka o pozostawienie drzewa trwała długo – jak o tym informowaliśmy – niestety, zakończyła się niepowodzeniem. Przedstawione wizualizacje obiektu nie pozostawiają złudzeń – dla Drzewa nie ma już nadziei. Zamiast tego ponad 100-letniego cichego obserwatora w drodze do Zoo będziemy mijać osiem kondygnacji mieszkań, biur i sklepów.

Spotkajmy się pod Drzewem! Podziękujmy mu za cień w upalne letnie dni, za kasztany zbierane każdej jesieni, za schronienie podczas niespodziewanej ulewy, za codzienną dawkę tlenu, za nierówną walkę ze smogiem, a także za to, że przez tyle lat swojego istnienia był domem dla tysięcy ptaków i milionów owadów.

Chętni do pożegnania drzewa powinni się pojawić dziś o 15.00 na skrzyżowaniu ul. Zwierzynieckiej i Gajowej! Będzie czytanie bajek o drzewach, wieszanie laurek, a Magdalena Garczarczyk, poznańska ekspertka od drzew opowie o nich samych i ich znaczeniu dla klimatu w mieście.

Wszystkie powieszone laurki po akcji zostaną zebrane i wysłane prezydentowi Poznania z prośbą o większą refleksję i ochronę przyrody przy podejmowaniu decyzji…

ROJ, el