wózek inwalidzki fot. SMMP

Poznań: Pusty wózek inwalidzki i mazanie po ścianie, czyli nocne interwencje okiem operatora monitoringu

Wczorajszej nocy operatorzy monitoringu miejskiego zaobserwowali kilkadziesiąt zdarzeń, które wymagały podjęcia interwencji służb. W jednym przypadku dzięki operatorowi nie doszło do tragedii.

Około godziny 2.30 u zbiegu ulic Garbary a Wielka operator zauważył na chodniku przewrócony wózek inwalidzki. Od razu nabrał podejrzeń, że za kwietnikiem może leżeć osoba, która na wózku się porusza. Na miejscu pojawili się strażnicy miejscy, którzy potwierdzili wersję operatora. Na chodniku leżał mężczyzna o widocznym kalectwie. Funkcjonariusze wezwali zespół ratownictwa medycznego, który zadecydował o przewiezieniu mężczyzny do ODON – gdzie zostanie do wytrzeźwienia.

Dzisiejsza noc należała do chłodniejszych, wiał nieprzyjemny wiatr. Mężczyzna pod wpływem alkoholu, inwalida – nic dobrego to nie mogło wróżyć. Nie wiadomo, jak zakończyłaby się ta historia, gdyby nie czujność operatora.

Ulica Ratajczaka a Św. Marcin – ok godziny 5 operator zauważa mężczyznę w ciemnej kurtce i kapturze, który maluje markerem po koszu na śmieci. Nie ominął także skrzynki energetycznej oraz ściany budynku. Na zakończenie wandal wraz z kolegą udają się do pobliskiego lokalu. Mężczyźnie zostaje przedstawiony zarzut niszczenia mienia – sprawę prowadzi KP Stare Miasto.

Każdorazowo drogi przemieszczania się sprawców obserwatorzy obserwują obraz korzystając z dostępu do wszystkich kamer systemu, a podział na kilka niezależnych części umożliwia jednoczesne śledzenie różnych miejsc.

W pierwszym półroczu obserwatorzy monitoringu miejskiego ujawnili 3 580 zdarzeń. 3 163 przekazali do interwencji na stanowisko dyżurnego straży miejskiej, a pozostałe 417 właściwym komisariatom policji.

SMMP, el