Poznań: Punkt szczepień przy Bułgarskiej już gotowy!

punkt szczepień, Bułgarska E. Wrzesińska-Żak, J. Jaśkowiak, J. Solarski fot. K. Adamska
Szczepionki już są, kadra medyczna przygotowana i czeka, nawet przystanki będą nosić nazwę „Powszechny Masowy Punkt Szczepień”. 5 maja rusza samorządowy punkt na stadionie przy Bułgarskiej.

– Ten punkt szczepień na pewno będzie bardzo istotny w najbliższych tygodniach – mówił prezydent Jacek Jaśkowiak, prezentując wnętrza gotowego już punktu dziennikarzom. – Jesteśmy w w stanie tygodniowo szczepić 7 tysięcy osób. Wszystko zależy od tego, ile szczepionek dostaniemy. Na dzisiaj mamy ich prawie 7 tys. ale liczymy, że będzie ich więcej.

Prezydent przypomniał, że do tej pory w Poznaniu zaszczepiono 340 tys. osób, z czego dwie dawki otrzymało – 70 tys. W tym gronie poznaniacy stanowią 150 tys. a zaszczepieni dwoma dawkami – 30 tys. Biorąc pod uwagę, że jest nas w mieście około 500 tys., to cały czas za mało, żeby się poczuć bezpiecznie. Dlatego Jacek Jaśkowiak bardzo zachęcał dziś wszystkich do szczepień.

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, powiedział, że o godzinie 9.00 było jeszcze 241 wolnych terminów, ale teraz na pewno jest ich mniej. I przypomniał, jak można się zarejestrować na szczepienia.
– Przez e-rejestrację, infolinię 989, SMS i naszą linię PoznanKontakt, nasze call center, po numerem 646 33 44 – wyliczał. Zwrócił też uwagę, że bardzo łatwo dotrzeć do punktu szczepień miejską komunikacją – przystanek czasowo zmienił nazwę ze „Stadionu Miejskiego” na „Powszechny Masowy Punkt Szczepień”. W pojazdach miejskiej komunikacji będą też emitowane komunikaty informacyjne.

Piesi będą wchodzić bramą od ulicy Bułgarskiej. Poznaniacy, którzy przyjadą samochodami, będą mogli wjechać na parking od ulicy Ptasiej.
– Tam wszędzie będą oznakowania – zapewnił zastępca prezydenta. – Bardzo prosimy, żeby nie przychodzić za wcześnie, góra 10 minut wcześniej, bo i tak wcześniej nie zostaniemy zaszczepieni. Ten punkt jest przestrzenny i na pewno będzie bezpiecznie, ale nie róbmy niepotrzebnych kolejek. Jeśli tylko będą szczepionki, możemy szczepić 1500 osób dziennie w tym miejscu. Punkt będzie czynny codziennie od 8.00 do 20.00, jeśli będą szczepionki, z wyjątkiem dni, w których odbywają się mecze ligowe.

Za szczepienia odpowiada Szpital Miejski im. F. Raszei, który delegował do tego zadania 60 pracowników, lekarzy i pielęgniarek.
– Wszyscy jesteśmy bardzo dumni, że możemy w tej misji uczestniczyć – zapewniła Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektor szpitala.

Jak będzie wyglądała organizacja szczepień? Pacjenci wchodząc do punktu będą podchodzić do stolików, przy których otrzymają ankiety do wypełnienia.
– Bardzo proszę, żeby pisać prawdę, bo może stać się duże niebezpieczeństwo – podkreśliła dyrektor Wrzesińska-Żak. – Przyjmujemy tylko osoby zdrowe. Te, które mają jakieś choroby lub miały wstrząs anafilaktyczny, to będziemy odsyłać do naszego szpitala, żeby było zaplecze anestezjologów.

Następnie pacjenci zarejestrują się – mają do tego 5 stanowisk – i przejdą do kolejnych 5 stanowisk, do kwalifikacji, którą wykonują lekarze lub osoby uprawnione. W szpitalu Raszei jest jednak tylu lekarzy, że tylko oni będą wykonywać kwalifikację.

Po kwalifikacji pacjent przejdzie do jednego z 5 punktów szczepień. Osobnym punktem będzie szósty punkt dla osób niepełnosprawnych. Dalej pacjenci zaszczepieni przechodzą do hali, gdzie są luźno porozstawiane krzesła, tam odpoczywają 15 minut. Przy wyjściu muszą zapisać się na drugą dawkę, po czym opuszczają stadion.

Szczepienia zaczynają się 5 maja od godziny 8.00. Punkt ma do dyspozycji trzy rodzaje szczepionek: Pfizer, Moderna, AstraZeneca w liczbie 6600 sztuk. Wszystkie szczepionki już są na miejscu.

– To już oczywiste, ale warto jeszcze raz powiedzieć, że bez szczepień nie zwalczymy pandemii – podsumowała dyrektor Wrzesińska-Żak. – I mam nadzieję, że ta pandemia, dzięki zaangażowaniu wszystkich służb nie będzie trwała 200 lat, jak czarna ospa, której pojedyncze przypadki zdarzały się jeszcze w latach 60. we Wrocławiu. Ale myślę, że tu uporamy się z pandemią bardzo szybko.

Podziel się: