punkt-test-go-fot.-dwot Fot. DWOT

Poznań: Punkt poboru wymazów na koronawirusa na Bułgarskiej

Od poniedziałku przed Stadionem Miejskim stoi mobilny punkty badań na obecność koronawirusa. Już pierwszego dnia odwiedziło go ponad 200 osób.

Za organizację placówki do poboru wymazów metodą „drive-thru” odpowiadają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– To już dziewiąta lokalizacja, w której wymazy pobierają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – podsumowuje dotychczasowe działania płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskich terytorialsów. – W siłach zbrojnych byliśmy pierwsi i uważam, że robimy to dobrze, po wielkopolsku. To ściśle zaplanowane działania. Realizujemy to zadanie jako narzędzie wojewody w walce z koronawirusem na terenie województwa. Kolejne lokalizacje punktów Test & Go to północ Wielkopolski. Będziemy także wykonywać wymazy dla pracowników sezonowych. Do tej pory żołnierze podległej mi jednostki wykonali ponad 16 tys. wymazów, zarówno metodą „drive thru” jak i wśród podopiecznych domów pomocy społecznej.

Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka (to właśnie metoda drive-thru). Na test trzeba zarezerwować sobie około 15 minut. Punkt test& go zawsze jest podzielony na pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym.

Przebadane osoby otrzymają dostęp do wyników online, a w przypadku pozytywnego wyniku testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Nadal można się zgłaszać na przeprowadzenie testu. Osoby, które podejrzewają, że mogą być zakażone, nadal mogą zarejestrować się na badanie telefonicznie: 61 65 68 075. Placówka poboru wymazów będzie działała od poniedziałku do środy w godzinach od 10.00 do 19.00.

Wcześniej mobilne punkty wymazowe działały w Krotoszynie, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Rawiczu, Gnieźnie i Ostrzeszowie. W Kępnie ze względu na pojawienie się ogniska koronawirusa zorganizowano pozaplanowy, doraźny punkt badań na SARS CoV-2.

DWOT, el

 

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze