Naramowice fot. ZKZL

Poznań: Przystanki na nowej trasie do Naramowic mają już nazwy

Po internetowej dyskusji i opiniach rad osiedli Zarząd Transportu Miejskiego ustalił nazwy dla poszczególnych przystanków na trasie tramwaju na Naramowice.

Podróżując nową trasą pasażerowie będą się zatrzymywali kolejno na przystankach: Wilczak – Serbska – Włodarska – Lechicka/Naramowicka – Naramowice – os. Łokietka – Jasna Rola – Błażeja.

Przystankiem początkowym na drodze do Naramowic będzie zmodernizowana pętla tramwajowa na Wilczaku w pobliżu skrzyżowania ulic: Słowiańskiej, Wilczak, Naramowickiej i Szelągowskiej. Nazwa się nie zmieni i będzie brzmiała: Wilczak.

Kolejny przystanek znajdzie się po obu stronach skrzyżowania ulicy Naramowickiej i Serbskiej i będzie nosił miano: Serbska.

Kontynuując podróż w kierunku północnym, następny przystanek – Włodarska – znajdzie się przy skrzyżowaniu ulicy Naramowickiej z Włodarską. W tym miejscu planowana jest tymczasowa końcówka trasy, do której w pierwszej kolejności będzie można dojechać tramwajem już w 2021 roku (w momencie kiedy wciąż będzie trwała budowa dalszej części trasy).

Kierując się wciąż na północ, tramwaj zatrzyma się na przystanku Lechicka/Naramowicka przed dwupoziomowym węzłem drogowym, który powstanie w miejscu przecięcia się ulic Naramowickiej i Lechickiej. Tramwaj przejedzie bezkolizyjnie wiaduktem nad drogą krajową nr 92.

Jadąc dalej, tramwaj będzie się zatrzymywał na przystanku Naramowice, który umiejscowiony zostanie w całkowicie nowym układzie komunikacyjnym związanym z ulicą o roboczej nazwie Nowa Naramowicka, za ulicą Sarmacką (w miejscu, w którym wcześniej znajdowały się garaże). Będzie to zupełnie nowa lokalizacja w stosunku do obecnego przystanku autobusowego o tej samej nazwie.

Nowy przystanek Naramowice będzie w przyszłości najważniejszym węzłem przesiadkowym na Naramowicach. Na wspólnym przystanku autobusowo-tramwajowym będą się zbiegały linie tramwajowe w kierunku Wilczaka i Błażeja oraz autobusowe obsługujące wschodnią część Naramowic (m.in. projektowaną pętlę autobusową na ulicy Karpiej), a także w kierunku Piątkowa i Winograd. Na przystanku Naramowice zatrzymywać się będą również autobusy jadące w kierunku Umultowa i Radojewa (w obu kierunkach) oraz tramwaje, które po finalizacji IV etapu inwestycji będą dojeżdżały na przystanek Rubież.

Kolejne trzy przystanki znajdą się pomiędzy osiedlem Władysława Łokietka a obecną zabudową mieszkaniową wzdłuż ulicy Naramowickiej. Ich nazwy będą brzmiały:

– os. Łokietka – przystanek o dotychczasowej nazwie os. Łokietka I, który znajdzie się za przyszłym skrzyżowaniem ulicy Łużyckiej i Nową Naramowicką.
Konsekwencją wprowadzenia tej nazwy będzie zmiana nazwy obecnej pętli autobusowej linii 169 – os. Łokietka, zlokalizowanej przy skrzyżowaniu ulic Łużyckiej i Stefana Stoińskiego, która zmieni nazwę na Łużycka;

– Jasna Rola – przystanek zlokalizowany w rejonie ulicy Jasna Rola i nowego odcinka, który połączy Nową Naramowicką z dotychczasową ul. Naramowicką. Ten fragment ma być początkiem przyszłej ulicy Nowa Stoińskiego.

– Błażeja – przystanek zlokalizowany w rejonie ulicy Błażeja. Nie będzie to tradycyjna pętla, lecz pierwszy w Poznaniu ślepo zakończony przystanek końcowy, przystosowany do obsługi dwukierunkowych tramwajów. To właśnie z uwagi na trasę na Naramowice zakupiono nowoczesne pojazdy Moderus Gamma z drzwiami po obu stronach. Końcówka trasy Błażeja jest traktowana jako tymczasowa i będzie funkcjonować od 2022 roku, do czasu przedłużenia trasy za tory kolejowe w kierunku Umultowa (etap III trasy tramwajowej na Naramowice).

ZTM, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze