Poznań: Przystanki bardziej przyjazne dla pasażerów

Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje się do budowy przystanków typu wiedeńskiego na ulicy Dąbrowskiego (przy rynku Jeżyckim). Przystanki będą gotowe w 2021 r.

Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment drogi na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa).

To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, z niepełnosprawnościami, mających problem z poruszaniem się, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz dzieci. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim są zmuszeni zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni.

– Zależy nam na doprowadzeniu tych przystanków do oczekiwanego przez naszych pasażerów standardu, oznaczającego znacznie łatwiejsze, a tym samym bezpieczniejsze korzystanie z pojazdów komunikacji publicznej – mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu.

W 2021 r. takie przystanki pojawią się na Dąbrowskiego – a prace projektowej rozpoczną się przy dwóch następnych przystankach: przy rynku Jeżyckim na ulicy Kraszewskiego, których przebudowa planowana jest w roku 2022.

W 2021 roku rozpocznie się również dostosowywanie przystanków Kosińskiego i Pamiątkowa do potrzeb osób starszych i mniej sprawnych. Oba będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na czym zyskają nie tylko pacjentki i pacjenci Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi, ale wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej. Zakończenie tych prac jest planowane na rok 2022.

Prace są skoordynowane z trwającą modernizacją ulicy Wierzbięcice.
– Wspólnie z MPK Poznań przykładamy dużą wagę do takiego planowania prac, żeby w miarę możliwości były one jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów – mówi Jan Gosiewski. – Właśnie dlatego rozpoczęcie remontu torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej na dalszym odcinku ul. 28 Czerwca 1956 r. zostało przewidziane w przyszłym roku.

Na poprawę standardu będą mogli także liczyć mieszkańcy i pasażerowie z Górczyna. W przyszłym roku ZTM zaplanował przebudowę przystanku Sielska przed pętlą Górczyn. Po zakończeniu prac będzie można z łatwej korzystać z tramwajów.

W przyszłym roku planowane są również kolejne modernizacje przystanków autobusowych. Celem jest podniesienie standardu i komfortu korzystania z komunikacji oraz poprawa bezpieczeństwa. Przebudowane zostaną przystanki Podolany i Orła Białego III, rozbudowany zostanie przystanek Ogrody na ul. Dąbrowskiego, a także powstanie nowy: Rycerska.

ZTM