transport pomocy na Ławicę 4 fot. UMP

Poznań: Przyleciał czwarty transport z pomocą

W poniedziałkowy wieczór na lotnisku Ławica wylądował czwarty, ostatni transport środków ochronnych. Łącznie z Chin do stolicy Wielkopolski dotarło 57 ton sprzętu wartego 20 mln zł.

Środki ochrony osobistej zostały kupione za 20 mln zł, które Kulczyk Foundation przekazała na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Dzięki temu z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kantonu) na lotnisko Ławica w Poznaniu dotarły cztery transporty zawierające 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. kombinezonów i po tyle samo gogli oraz przyłbic. Sprzęt waży razem prawie 57 ton, dlatego został podzielony na cztery dostawy. Pierwsza z nich wylądowała w Poznaniu 15 kwietnia, ostatnia – 27 kwietnia.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tak skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To najlepszy dowód na to, że poznaniacy potrafią w potrzebie działać razem i bez zbędnych demonstracji. Dzięki tym czterem dostawom, które przyleciały na Ławicę, pracownicy ochrony zdrowia w całej Polsce będą mogli skuteczniej walczyć z wirusem.

Miasto Poznań użyczyło bezpłatnie halę targową dla składowania dostaw, a organizacje przedsiębiorców pomogły w jego dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie. Cały sprzęt był i będzie rozdzielany pomiędzy czynnych zawodowo lekarzy w każdej izbie w kraju. Korzystać z niego będą ci, którzy są na pierwszej linii frontu walki z wirusem: lekarze, pielęgniarki i ratownicy.

Samorząd lekarski w Wielkopolsce ma otrzymać ponad 70 000 maseczek chirurgicznych, ponad 100 000 masek typu FFP2 N95, ponad 7500 kombinezonów, a także ponad 7000 gogli.

Wszystkie dostawy przyleciały do Poznania Dreamlinerami, a przewoźnikiem był LOT Cargo.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar