Poznań Osiedle Młodych os. Piastowskie fot. Sławek Wąchała

Poznań: Przyjadą kolejni repatrianci

Stolica Wielkopolski przyjmie kolejne dwie rodziny repatriantów z Kazachstanu. Taką decyzję jednogłośnie podjęli radni podczas wczorajszej sesji.

Obie rodziny mają przyjechać do stolicy Wielkopolski jeszcze w tym roku i obie zamieszkają w lokalach wskazanych przez ZKZL. Mieszkania są już wytypowane, a do końca roku przejdą generalny remont tak, żeby pod koniec grudnia można już było się do nich wprowadzić.

Od 2019 roku – na podstawie uchwały rady miasta – Poznań może przyjąć do 5 rodzin repatriantów rocznie. Do tej pory do stolicy Wielkopolski przyjechało 8 rodzin – wybuch pandemii znacząco utrudnił przyjmowanie repatriantów. Przyjezdni zostają objęci opieką pracownika socjalnego, który pomaga w zaaklimatyzowaniu się i załatwianiu wszelkich spraw urzędowo-administracyjnych. Ponadto repatrianci mogą liczyć na dodatkowe świadczenia w ciągu dwóch lat od przyjazdu.

Zgodnie z prawem repatriantem jest osoba polskiego pochodzenia, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji, z zamiarem osiedlenia się na stałe. Jednak warunkiem otrzymania tej wizy jest przedstawienie dowodu, który potwierdzi posiadanie lub zapewnienie lokalu mieszkalnego i źródeł utrzymania – takim dowodem jest podjęta w środę uchwała rady miasta.

UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze