Poznań: Przejdź offline! Napis przypomni o bezpiecznym przejściu przez ulicę

pierwszy napis Przejdź offline fot. ZDM
Przed przejściami dla pieszych na poznańskich ulicach pojawią się napisy „Przejdź offline”. Pierwszy już jest przy Dworcu Głównym PKP. Wszystko z powodu zmian w przepisach o ruchu drogowym, które obowiązują od 1 czerwca.

Nowe zasady mówią, że pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Dlatego przed przejściami na poznańskich chodnikach zostaną namalowane napisy „Przejdź offline” wraz z przekreślonym telefonem. By pieszym przypomnieć, że zamiast w ekran telefonu powinni patrzeć na jezdnię.

Pierwszy taki napis pojawił się przed przejściami dla pieszych przy przystanku tramwajowym Poznań Główny przy ul. Matyi, ponieważ tamtędy codziennie przechodzą setki osób, intensywny jest tam także ruch samochodowy, nie mówiąc o tramwajach.

W najbliższym czasie w mieście pojawi się kilkadziesiąt takich napisów przy przejściach zlokalizowanych m.in. przy I ramie komunikacyjnej oraz ulicach Głogowskiej i Grunwaldzkiej. Wszystko po to, by przypominać pieszym o ostrożności przed wejściem na przejście.

Warto dodać, że za nieprzestrzeganie tych przepisów policja może ukarać przechodzącego niezgodnie z prawem karą w wysokości od 50 do 100 złotych.

ZDM