Poznań: Przejazd furgonetki fundacji Pro – Prawo do Życia jednak niezgodny z prawem

furgonetka fundacji Pro2 fot. Grupa Stonewall
Jak ustaliła Grupa Stonewall, władze Poznania wydały opinię zgodnie z którą przejazd samochodem fundacji Pro – Prawo do Życia nie spełnia kryteriów zgromadzenia publicznego. A to oznacza, że puszczanie komunikatów przez głośniki jest niezgodne z prawem.

Opinia miasta, zdaniem Grupy Stonewall, uniemożliwiła fundacji zarejestrowanie swojego przejazdu jako zgromadzenia publicznego – co z kolei oznacza, że fundacja nie może puszczać z głośników żadnego nagrania.

„Jeśli to zrobią, będzie można ich zgłaszać za zakłócanie porządku publicznego i używanie urządzeń nagłaśniających” – podsumowuje Grupa Stonewall. I wylicza paragrafy:

„Art. 51. § 1. Kodeksu Wykroczeń – Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”

„Art. 343. Prawo ochrony środowiska. Zakaz używania instalacji nagłaśniających
1. Kto narusza zakaz używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających określony w art. 156 zakaz używania instalacji nagłaśniających, ust. 1, podlega karze grzywny.”

„Nie jest to pełen sukces, ale i tak są powody do radości!” podsumowują działacze Stonewall. – „Według nas te nagrania są dużo gorsze niż treści na banerach ciężarówki, więc ten news bardzo nas cieszy”.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: