piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Przedszkolaki będą się uczyły ekologii. W praktyce

Będą sadzić rośliny w rabatach wypełnionych ziemią, bawić się w wierzbowych szałasach – a wszystko po to, uczyć się chronić środowisko. W kolejnych poznańskich przedszkolach zainstalowane zostaną ekologiczne demonstratory.

Projekt “Ekologicznych demonstratorów” realizowany jest w Poznaniu już po raz czwarty. To elementy wykonane z materiałów naturalnych (roślinnych, drewnianych), które służą prezentowaniu dzieciom tematów ekologicznych. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych i dorosłych (kadry przedszkolnej). Chodzi m.in. o przekazanie wiadomości na temat zachodzących w środowisku procesów przyrodniczych, a także poszerzenie wiedzy w zakresie kształtowania najbliższego otoczenia. Dzięki realizacji projektu dzieci zyskują również możliwość częstszego kontaktu z przyrodą, zarówno w formie zajęć jak i swobodnej zabawy, co wpływa korzystnie na ich rozwój.

Przykładowe ekologiczne demonstratory, które pojawiają się w ogrodach przedszkolnych to podniesione rabaty wypełnione ziemią do nasadzeń roślinnych, wierzbowe szałasy, żywostoły (na których dzieci obserwują rosnące rośliny), stacje meteorologiczne, jagodowniki z krzewów owocowych (połączenie różnych gatunków krzewów owocowych – dzieci mogą je samodzielnie uprawiać i smakować) czy domki dla owadów.

Projekt realizuje Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Do tej pory zagospodarowano w ten sposób 30 przedszkolnych ogrodów. Do końca listopada zostaną zainstalowane na terenie kolejnych 11 placówek.

Opisane działania łączą się ściśle z innym projektem, jakim jest tworzenie na terenie poznańskich przedszkoli naturalnych placów zabaw. Przedsięwzięcie zakłada, że oprócz tradycyjnych urządzeń zabawowych dzieci wykorzystują na co dzień naturalne elementy przyrody. Tak zaaranżowane miejsce to bardziej “ogród zabaw” niż “plac zabaw”. Daje ono maluchom i ich opiekunom możliwość bezpośredniego doświadczania przyrody, a w skali miasta tworzy dodatkową przyjazną zieloną przestrzeń. Naturalne place zabaw funkcjonują obecnie w 15 przedszkolach. Jeszcze w tym roku powstanie 5 kolejnych.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Przedszkolaki będą się uczyły ekologii. W praktyce