Poznań: Przebudowa Wierzbięcic trwa – a mieszkańcy protestują

Wierzbięcice prace trwają fot. PIM
Zwolnienie z podatku od nieruchomości za 2021 rok w ramach rekompensaty albo odszkodowanie – mieszkańcy Wierzbięcic chcą rekompensat za utrudnienia z powodu przebudowy ulicy.

Trwająca od wakacji przebudowa Wierzbięcic jest, jak się okazuje, znacznie bardziej uciążliwa dla mieszkańców niż się na początku wydawało.

Utrudnienia z dojazdem do posesji, spadek dochodów właścicieli firm i sklepów, problem z dojazdem śmieciarek czy pogotowia – to tylko kilka z całej listy problemów, na jakie skarżą się mieszkańcy Wierzbięcic. A przebudowa, zgodnie z planem ma potrwać jeszcze pół roku.

Dlatego mieszkańcy postanowili zwrócić się z petycją do prezydenta Jaśkowiaka o odszkodowania albo o obniżenie podatku od nieruchomości z powodu uciążliwości, jakie generuje budowa. Chodzi o odcinek Wierzbięcic od ulicy Królowej Jadwigi do rynku Wildeckiego.

– Mamy 200 podpisów, cały czas ludzie dostarczają nam nowe – mówi społecznik Marcin Staniewski. – Inwestycja jest prowadzona co najmniej w sposób nierozważny. Mieliśmy w tym tygodniu wypadek, jedna ze śmieciarek wpadła do wykopu, który był niedostatecznie zabezpieczony. Nie są też dostatecznie oznakowane drogi dojazdowe i drogi dla pieszych. Nie ma możliwości bezpośredniego dojazdu zarówno służb medycznych, jak i porządkowych, a także policji. Powinniśmy zwrócić uwagę na niepełnosprawnych, a przy tej ulicy mieszka przynajmniej kilkoro takich osób. One poruszają się na wózkach i obecnie nie ma takiej możliwości, żeby wyszli w domu. Tam dzieją się rzeczy, które nie powinny mieć miejsca.

Zdaniem Staniewskiego niezadowolenie mieszkańców narastało stopniowo wraz z rosnącym bałaganem na budowie. Liczyli na to, że w końcu inwestor jakoś to zorganizuje, ale minęło już kilka miesięcy i tak się nie stało. Mają też pretensje do Rady Osiedla Wilda, która ich zdaniem nie dość skutecznie zadbała o ich interesy.

Mieszkańcy postanowili więc wystąpić z petycją do prezydenta Jaśkowiaka nie tylko o odszkodowania, ale też o osobisty nadzór nad budową. Bo ich zdaniem nie jest ona prowadzona tak jak powinna.