przekazanie prototypu testu fot. CZT UAM

Poznań: Prototyp testu przekazany!

Test immunologiczny, nad którym pracował zespół pod kierownictwem prof. inż. Jakuba Rybki z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, właśnie został przekazany immunologom z UM w Poznaniu. To kolejny etap zatwierdzania poznańskiego testu.

Przypomnijmy: obecnie stosowane testy wykrywają koronawirusa, ale nie dają odpowiedzi na pytanie, czy pacjent ma odporność przeciwko koronawirusowi, jak pisaliśmy. Jest to istotne z perspektywy osób, które przeszły chorobę bezobjawowo lub też nie zostały odpowiednio zdiagnozowane – a także w odniesieniu do kadry medycznej, ponieważ osoby z przeciwciałami nie są podatne na powtórne zachorowanie oraz nie stanowią potencjalnego źródła zarażenia. Mogą więc powrócić do normalnego życia, nie ryzykując swojego zdrowia i nie stanowiąc zagrożenia dla innych.

Wirusolog prof. Florian Krammer (kolega prof. Rybki z lat doktoranckich na Universität für Bodenkultur w Wiedniu) wraz ze swoją grupą badawczą jest autorem pierwszego, niekomercyjnego testu pozwalającego wykryć odpowiedź immunologiczną pacjenta przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Centrum Zaawansowanych Technologii UAM podjęło działania mające na celu wytworzenie komponentów testu, opracowanego przez prof. Krammera, które zakończyły się sukcesem.

Dzisiaj nastąpiło przekazanie prototypu testu immunologicznego do wstępnej oceny przez zespół immunologów w Katedrze Patomorfologii i Immunologii Klinicznej (KPIK) Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu! Prototyp testu odebrał prof. Grzegorz Dworacki, a przekazał go osobiście prof. Rybka.

el

Dodaj komentarz

avatar