testy na koronawirusa fot. UAM

Poznań: Testy immunologiczne na koronawirusa już są!

Jak informowaliśmy na początku kwietnia, zespół pod kierownictwem prof. inż. Jakuba Rybki, pracuje nad komponentami do testu. Dziś Centrum Zaawansowanych Technologii UAM poinformowało, że pierwsze pilotażowe testy zostały przeprowadzone. Z sukcesem!

Obecnie stosowane testy diagnostyczne wykrywają koronawirusa, ale nie dają odpowiedzi na pytanie, czy pacjent ma odporność przeciwko koronawirusowi – jak informowaliśmy. Jest to istotne z perspektywy osób, które przeszły chorobę bezobjawowo lub też nie zostały odpowiednio zdiagnozowane – a także w odniesieniu do kadry medycznej, ponieważ osoby z przeciwciałami nie są podatne na powtórne zachorowanie oraz nie stanowią potencjalnego źródła zarażenia. Mogą więc powrócić do normalnego życia, nie ryzykując swojego zdrowia i nie stanowiąc zagrożenia dla innych.

Wirusolog prof. Florian Krammer (kolega prof. Rybki z lat doktoranckich na Universität für Bodenkultur w Wiedniu) wraz ze swoją grupą badawczą z Icahn School of Medicine at Mount Sinai w Nowym Jorku jest autorem pierwszego, niekomercyjnego testu pozwalającego wykryć odpowiedź immunologiczną pacjenta przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Centrum Zaawansowanych Technologii UAM wraz z Instytutem Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii UAM (zespół pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Sobczaka) podjęło działania mające na celu wytworzenie komponentów testu, opracowanego przez prof. Krammera.

I udało się! Przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu przeprowadzone zostały pierwsze pilotażowe testy immunologiczne, które z sukcesem zweryfikowały obecność przeciwciał u pacjentów.

UAM, el

Dodaj komentarz

avatar