Policja fot. Sławek Wąchała

Poznań: Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zabójstwa 75-letniej Jadwigi

Mimo ogromnej pracy wykonanej przez śledczych, przesłuchaniu ponad 30 mężczyzn – nie udało się wykryć sprawcy zabójstwa 75-latki, do którego doszło nad Wartą.

Przypomnijmy: 19 września 2018 roku w nadwarciańskich zaroślach Wartą, w pobliżu mostu Rocha, znaleziono ciało 75-letniej kobiety. Policjanci, którzy prowadzili sprawę, ustalili, że trzy dni wcześniej kamery monitoringu zarejestrowały tę kobietę, jak rozmawiała z nieznanym mężczyzną, który może mieć związek z tą sprawą. Komendant Miejski Policji w Poznaniu wyznaczył nagrodę za pomoc w ustaleniu tożsamości tego mężczyzny.

Jednak mimo wysiłków nie udało się znaleźć sprawcy zabójstwa. Udało się znaleźć i zabezpieczyć odciski palców sprawy, jego DNA – ale nie było ich do czego dopasować. Sprawca nie figuruje w policyjnej bazie danych. Nie pomogło opublikowanie wizerunku podejrzanego i zwrócenie uwagi na specyficzny sposób chodzenia mężczyzny – nie napłynęły żadne informacje, które mogłyby go zidentyfikować.

Policjanci i prokuratura przesłuchali i sprawdzili ponad 30 mężczyzn, którzy mogli mieć związek ze sprawą. Jednak wszystkich wykluczyły badania DNA. Śledczy podejrzewają, że sprawcą mógł być ktoś przyjezdny, pracownik sezonowy, może obcokrajowiec, który wyjechał zaraz po dokonaniu zbrodni. Takich sprawców zawsze jest najtrudniej znaleźć, bo nic praktycznie nie łączy ich z miejscem przestępstwa. Wystarczy przypomnieć słynną w latach 90. sprawę seryjnego zabójcy Leszka Pękalskiego, który przez wiele lat właśnie w ten sposób wymykał się organom ścigania: mężczyzna wsiadał do pociągu i jechał do wybranego na chybił-trafił miasta, gdzie spacerując po ulicach wybierał sobie kobietę – ofiarę.

Śledztwo zostało więc umorzone, jednak, jak podkreślają śledczy, zawsze, gdy pojawią się nowe dowody czy poszlaki – będzie można do niego wrócić. Znane są przecież przypadki – i wcale nie są takie rzadkie – że sprawcę zbrodni znajdowano po 10 albo i 20 latach. Oby tak było także w tym przypadku.

el

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze