Poznań: Procesja na Boże Ciało nie powinna się odbyć – uważa Lewica

Marcin Staniewski petycja 1
Poznańska Lewica wystosowała petycję do arcybiskupa Gądeckiego z prośbą, by odwołał procesję. – W sytuacji zagrożenia covid-19 prowadzenie procesji jest nieodpowiedzialne, może spowodować lawinę zachorowań – mówi Marcin Staniewski z Lewicy. – Arcybiskup jest człowiekiem inteligentnym, przecież widzi, że pandemia nie wygasa.

Jednak mimo że zachorowań w Polsce przybywa, arcybiskup wydał zgodę na zorganizowanie tradycyjnej procesji na Boże Ciało – i to bez limitu uczestników. Zgodnie z zaleceniami rządowymi może to zrobić, o ile uczestnicy zachowają środki ostrożności: będą mieć zakryte nosy i usta oraz zachowywać od siebie dwumetrowe odległości. Ale jeśli przyjdzie wielu ludzi, czy ktokolwiek będzie w stanie tego dopilnować?

Zdaniem Lewicy – nie, dlatego arcybiskup powinien z niej zrezygnować, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa.
– Przecież po procesji ci ludzie rozejdą się po mieście – zwraca uwagę Marcin Staniewski. – Wystarczy jedna, dwie osoby, żeby zarazić dziesiątki kolejnych. Czy metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki chce być zapamiętany jako odpowiedzialny za roznoszenie ulicami Poznania zarazy?

Staniewski przywołuje przykład szpitali i przychodni, gdzie reżim sanitarny wcale nie złagodniał, przypomina też, że odwołano wiele imprez masowych, nawet jeśli zgodnie z obecnymi zasadami mogłyby się już odbyć – ale zadecydowały względy bezpieczeństwa. Nie odbędzie się na przykład Marsz Równości zaplanowany na 4 lipca, choć teoretycznie jest szansa, że wtedy takie imprezy będą już dozwolone. Ale organizatorzy zadecydowali, że nie będą narażać Polaków i zadecydowali o przełożeniu imprezy na czas, gdy na pewno będzie to bezpieczne.

– Poznański kościół powinien zachować się tak samo odpowiedzialnie – uważa Marcin Staniewski. – Przecież można wyznaczyć reprezentantów z poszczególnych parafii do udziału w centralnej uroczystości, a pozostali mogą wziąć udział w święcie przy telewizorach czy internecie. Wtedy wszyscy byliby bezpieczni. Jeszcze jest szansa to zmienić, tu przecież tu nie potrzeba sądów czy policji, wystarczy decyzja jednego człowieka.

Lewica przekazała petycję do biura arcybiskupa Gądeckiego. W biurze zapewniono, że ksiądz arcybiskup otrzyma ją jeszcze dziś.

Lilia Łada

Podziel się:

Ostatnio dodane: