Poznań: Prezydent zachęca do oszczędzania ciepła. „Stopień mniej znaczy więcej”

Jacek Jaśkowiak fot. UMP

„Stopień mniej znaczy więcej” – taki tytuł nosi kampania edukacyjna, która dziś wystartowała w Poznaniu. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom, że obniżenie temperatury w pomieszczeniach już o jeden stopień daje duże oszczędności.

Prezydent już kilkakrotnie ostrzegał, że tegoroczna zima będzie trudna, informował o rozmowach prowadzonych z Veolią na temat sposobów zmniejszenia negatywnych skutków podwyżek cen surowców energetycznych. W efekcie ceny ogrzewania w Poznaniu wzrosły tylko o 22 proc.

Jednak trzeba sobie zdać sprawę z tego, że działania oszczędnościowe musi podjąć nie tylko dostarczyciel ciepła, ale i odbiorcy. Stąd akcja „Stopień mniej znaczy więcej”, która ma uświadomić odbiorcom konieczność oszczędzania zasobów i zmian myślenia o ogrzewaniu. Takie działania mają realny wpływ na podniesienie wspólnego bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego w kampanię bezpośrednio zaangażował się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który jest jej patronem honorowym.

– Od dawna dążymy do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i ciepła w budynkach urzędu miasta – mówi prezydent. – Funkcjonuje między innymi automatyka zarządzania budynkiem oraz system monitorowania pracy urządzeń i zużycia ciepła, dzięki którym temperatura w pomieszczeniach urzędu dostosowywana jest do cyklu dobowego i dniowego. Będziemy kontynuować te działania i zachęcać do nich mieszkańców. Zaczniemy oczywiście od siebie, obniżając w najbliższym sezonie grzewczym temperaturę w budynkach urzędu o jeden stopień.

Tymczasem badanie przeprowadzone w 2020 roku przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie wykazało, że ponad połowa Polaków przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22 stopni Celsjusza i więcej. Dlatego niezbędna jest edukacja, by mieszkańcy zrozumieli, że obniżenie temperatury choćby o jeden stopień daje realne oszczędności.

Kampania edukacyjna „Stopień mniej znaczy więcej” jest oparta na przekazie, że zmniejszenie temperatury ogrzewania nawet o jeden stopień pozwala ograniczyć zużycie ciepła od 5 do 8 proc., a także jest korzystne dla zdrowia i środowiska. Pozwala na zaoszczędzenie nawet od 28 do 32 tys. ton węgla rocznie. Przy czym obniżenie temperatury o jeden stopień to na tyle niewielka zmiana, że nie wpływa na spadek poczucia komfortu cieplnego.

– Veolia Energia Poznań posiada obecnie zapasy węgla gwarantujące stabilną produkcję ciepła systemowego – mówi Jan Pic, prezes Veolii Energii Poznań S.A. – Nie zwalnia nas to jednak z podejmowania wysiłków, które mogą dodatkowo umocnić bezpieczeństwo produkcji i dostaw ciepła. Jest to doskonały moment, abyśmy nauczyli się, jak odpowiedzialnie korzystać z energii. Mam nadzieję, że tą kampanią zapoczątkujemy zmiany wśród poznaniaków w podejściu do racjonalnego korzystania z ciepła, a tym samym z zasobów. Bo wszyscy żyjemy przecież na planecie, na której się one kończą.