Poznań: Prezydent Jaśkowiak chce zdelegalizować stowarzyszenie STOP-NOP?

Prokuratura Okręgowa
Prezydent nadzoruje z racji stanowiska wszystkie organizacje mające siedzibę w Poznaniu – jak STOP NOP. Teraz zamierza sprawdzić zgodność z prawem działalności STOP NOP i współpracuje w tej sprawie z prokuraturą.

Powodem zainteresowania stowarzyszeniem są jego ostatnie wpisy w mediach społecznościowych, w których stowarzyszenie twierdzi, że w polskich szpitalach na oddziałach intensywnej opieki medycznej dochodzi do celowej eutanazji, jak podaje Radio Poznań. Prezydent uznał te wpisy za bulwersujące i krzywdzące środowisko medyczne. To bardzo poważne zarzuty, które w dodatku nie są poparte żadnymi dowodami.

Rzucanie bezpodstawnych oskarżeń jest naruszeniem prawa, dlatego zdaniem prezydenta należy skontrolować działania stowarzyszenia. Wyniki owej kontroli, jeśli będą niekorzystne dla stowarzyszenia, mogą skutkować wnioskiem o wykreślenie tego stowarzyszenia z rejestru sądowego. Władze miasta mogą złożyć taki wniosek mając dowody na łamanie prawa.

Prokuratura na razie bada doniesienie. Ma na to miesiąc. Przypomnijmy, że w tej sprawie doniesienie do poznańskiej prokuratury złożyło także Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem ministerialnych prawników Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach “STOP NOP” mogło popełnić przestępstwo oskarżając lekarzy o celowe doprowadzanie do śmierci pacjentów.

Radio Poznań, el