Poznań. Prezydent Jaśkowiak apeluje: „Zabezpiecz swój rower”

Jacek Jaśkowiak, znakowanie rowerów fot. UMP
Poznańscy policjanci do końca wakacji prowadzą akcję bezpłatnego znakowania rowerów specjalnymi numerami identyfikacyjnymi. Taki numer ułatwia odzyskanie pojazdu w razie kradzieży. Jest o tym przekonany prezydent Jacek Jaśkowiak, który dziś wybrał się oznakować swój rower.

Oznaczenia w przypadku kradzieży ułatwiają jego odzyskanie. Kupujący rower z drugiej ręki ma też dzięki niemu pewność, że nie kupuje kradzionego pojazdu. Numer roweru trafia do wielkopolskiej bazy, dzięki czemu po odzyskaniu go przez policję od razu wiadomo, kto jest właścicielem. Łatwiej też, dzięki specjalnej aplikacji, zgłosić zaginięcie pojazdu.

W czwartek swój rower oznakował także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
– Kradzieże rowerów, podobnie jak kradzieże samochodów, zdarzają się – mówił. – Dlatego zachęcam do wizyty na jednym z poznańskich komisariatów, gdzie w czasie wakacji można bezpłatnie oznakować swój jednoślad. Procedura trwa zaledwie kilka minut, a w przypadku kradzieży odzyskanie oznakowanego pojazdu jest dużo prostsze i szybsze.

Do udziału w akcji zachęca też Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.
– Szansa na odnalezienie znaczonego jest kilkakrotnie wyższa niż tego bez znaków – wyjaśnił. – Po pierwsze: każdy może przy zakupie taki numer sprawdzić. A po drugie: rower jest obfotografowany, więc w przypadku kradzieży możemy publikować zdjęcia.

Aby skorzystać z usługi, wystarczy przyjść z rowerem oraz dowodem osobistym na jeden z komisariatów biorących udział w akcji. Tam policjanci oznakują rower przy pomocy ręcznej znakowarki mikroudarowej, poprzez trwałe naniesienie na ramę indywidualnego numeru. Właściciel musi także wypełnić formularz rejestracyjny oraz zgodę na grawer. Następnie funkcjonariusz zarejestruje rower w aplikacji Wiberoo. Certyfikat oznakowania jednośladu właściciel otrzyma mailem. Udział w programie jest bezpłatny.

W ubiegłym roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zarejestrowali 467 kradzieży rowerów na terenie miasta.

Gdzie oznakować rower w Poznaniu?

Komisariat Policji Poznań-Grunwald, ul. Rycerska 2
28 lipca w godz. 15:00-18:00
11 sierpnia w godz. 15:00-18:00

Komisariat Policji Poznań-Jeżyce, ul. Kochanowskiego 16
25 sierpnia w godz. 10:00-13:00

Komisariat Policji Poznań-Nowe Miasto, ul. Polanka 24
27 lipca w godz. 10:00-13:00
2 sierpnia w godz. 15:00-18:00

Komisariat Policji Poznań-Stare Miasto, Al. Marcinkowskiego 31
25 sierpnia w godz. 15:00-18:00

Komisariat Policji Poznań-Północ, os. Jana III Sobieskiego 115
10 sierpnia w godz. 10:00-13:00

Komisariat Policji Poznań-Wilda, ul. D. Chłapowskiego 12
16 sierpnia w godz. 15:00-18:00

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: