Poznań: Prezydent Jacek Jaśkowiak z absolutorium

76. rocznica zakończenia walk o Poznań fot. UMP
Podczas dzisiejszej sesji absolutoryjnej radni Poznania ocenili pracę prezydenta w minionym roku – i przyznali mu absolutorium. Za było 24 radnych, przeciwko – 8, z Prawa i Sprawiedliwości.

Jak informuje Radio Poznań, radni PiS zarzucali Jackowi Jaśkowiakowi, że urzędnicy szacując straty miasta z powodu pandemii mocno przesadzili, co nie świadczy o ich profesjonalizmie. Według tych szacunków Poznań miał stracić 500 mln zł, później ta kwota spadła do 200 mln, a ostatecznie okazało się, że to zaledwie nieco ponad 26 mln, jak podsumowała radna Klaudia Strzelecka. Z kolei obecni na sali społecznicy wytknęli prezydentowi opieszałość w ochronie walorów przyrodniczych miasta i zieleni jako takiej oraz w działaniach mających łagodzić skutki zmian klimatu.

Zarzutów było więcej, ostatecznie jednak większość radnych uznała, że Jacek Jaśkowiak na absolutorium zasługuje i 24 radnych zagłosowało za.

– Dziękuję za zaufanie i za cały rok merytorycznej współpracy – mówił tuż po głosowaniu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Za to, że razem podejmowaliśmy rozsądne i racjonalne decyzje dla Poznania. Zapewniam, że wsłuchuję się we wszystkie uwagi, także te krytyczne.

Prezydent zwrócił też uwagę, że w momencie konstruowania budżetu nikt nie wiedział, że nadejdzie pandemia – nikt też nie był w stanie przewidzieć, jakie skutki przyniesie, bo pandemii na taką skalę nie było w Europie od kilkuset lat.

Ograniczenie wydatków przy jednoczesnej ochronie planowanych inwestycji sprawdziło się – dzięki niemu nie tylko miasto nadal się rozwijało, ale też inwestycje były wsparciem dla lokalnych przedsiębiorców, realizujących miejskie zlecenia.

W 2020 r. dochody budżetu wyniosły 4,36 mld zł. Wydatki miasta zamknęły się w kwocie 4,38 mld zł, co oznacza, że rok budżetowy zakończył się deficytem w wysokości 17,9 mln zł. Na wydatki związane z przeciwdziałaniem pandemii miasto wydało ponad 20 mln zł. Samo zapewnienie właściwej infrastruktury technicznej szpitala im. J. Strusia pochłonęło ponad 5 mln zł.

Wśród wydatków majątkowych najwięcej pieniędzy miasto przeznaczyło na inwestycje związane z transportem – ponad 340 mln zł. W 2020 r. na budowę trasy tramwajowej od pętli Wilczak do Naramowic wydano niemal 24 mln zł; kolejne 44,3 mln zł przeznaczono na przebudowę trasy Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej. Ponad 12 mln zł pochłonęła budowa Wartostrady.

Ponad 77 mln zł wydano na ochronę środowiska i gospodarkę komunalną – w tym ponad 4 mln zł na budowę i modernizację parków i zieleńców, a niemal 3 mln zł na rewaloryzację parku Drwęskich. 11,3 mln zł przeznaczono na ochronę powietrza i klimatu w Poznaniu.

Ponad 73 mln zł miasto wydało na gospodarkę przestrzenną i nieruchomości oraz rewitalizację – tylko na Rynek Łazarski przeznaczono ponad 12,6 mln zł, a plac Kolegiacki ponad 14,6 mln zł.

Ponad 50 mln zł miasto przeznaczyło na inwestycje w oświatę – to m.in. rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 62 przy ul. Druskienickiej czy modernizacja i rozbudowa przedszkola nr 121 na Strzeszynie.

UMP

Podziel się: