poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Poznań: Prezydent Jacek Jaśkowiak będzie czytał… kryminał!

A wszystko to z okazji Narodowego czytania “Balladyny” – która jest przecież zwana “malinowym kryminałem”. Bo w dramacie Juliusza Słowackiego można znaleźć wszystkie cechy gatunku: walkę, rywalizację, zazdrość, przelaną krew, a na końcu sprawiedliwość.

“Balladyna” to lektura tegorocznego Narodowego Czytania, które odbędzie się 5 września. W Poznaniu, jak co roku, akcję organizuje Biblioteka Raczyńskich.

“Balladyna” jest wybitnym dziełem polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego oraz debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Słowacki połączył w nim realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na sztukę, a powstałe na przestrzeni lat inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Miejsce akcji, czyli jezioro Gopło, sprawia, że jest to najbardziej wielkopolski z dotychczas czytanych tekstów.

Narodowe Czytanie zaplanowano na sobotę, 5 września. W Poznaniu będzie można wziąć w nim udział na tarasie Biblioteki Raczyńskich (wejście od Al. Marcinkowskiego) – początek o godz. 11.00. Fragmenty dramatu jak zawsze czytać będą przedstawiciele świata kultury, nauki i polityki. Wystąpienie zainaugurują Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Dołączyć do czytania mogli wszyscy chętni poznaniacy – wystarczyło wysłać maila na adres Biblioteki Raczyńskich. Ci, którzy nie mogli pojawić się w bibliotece osobiście, mogli przesłać film z czytanym przez siebie fragmentem dramatu. W programie znalazł się również spektakl pt. “Balladyna ’68” z tekstem Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego. To pełne dowcipu spojrzenie na arcydramat w wykonaniu asz.teatru. A osoby, które wezmą udział w akcji, będą mogły otrzymać sadzonki malin. Aby dostać doniczkę, trzeba jedynie pokazać kartę biblioteczną.

Uczestnicy akcji proszeni są o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Ze względu na otwartą przestrzeń maseczki nie są obowiązkowe. Cały czas obowiązuje jednak dystans społeczny. Na miejscu dostępny będzie płyn do dezynfekcji. Na bieżąco zmieniane będą też gąbki do mikrofonu. Całe wydarzenie będzie transmitowane online.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska inicjatywa propagująca czytelnictwo i arcydzieła polskiej literatury, zapoczątkowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2012 roku. Na liście lektur, które wzięły udział w akcji są: “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia oraz “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalka”Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W ubiegłym roku para prezydencka wybrała “Nowele polskie”- zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

UMP, el

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: Prezydent Jacek Jaśkowiak będzie czytał... kryminał!