Festiwal Malta - YoenNa -Odmęty- fot. Sławek Wąchała

Poznań: Premiera „Malty w czasie zarazy”

Jubileuszowa 30. edycja Festiwalu Malta odbyła się w cieniu pandemii covid-19. Dziennikarka Agnieszka Nawrocka przez kilka miesięcy dokumentowała wydarzenia i emocje – w efekcie powstał godzinny dokument „Malta w czasie zarazy”.

W 2020 roku Festiwal Malta miał obchodzić 30. jubileusz, ale plany międzynarodowego spotkania wielu pokoleń artystów i artystek między 19 a 28 czerwca zostały zatrzymane. Pandemia covid-19 wymusiła zmianę formuły na… pandemiczną i tak Malta stała się festiwalem kroczącym, rozciągniętym w czasie i przestrzeni, by podołać pandemicznym wymogom – ale jednak festiwalem na żywo. Festiwal trwał od 11 czerwca do 30 sierpnia, w 33 lokalizacjach. W ciągu 46 dni odbyło się 144 bezpłatnych wydarzeń, w tym jedynie 22 online.

Dokument „Malta w czasie zarazy” w reż. Agnieszki Nawrockiej to relacja z tej kroczącej Malty. Poznańska reporterka przez kilka miesięcy podążała z kamerą za organizatorami, artystami i artystkami oraz publicznością, zbierała ich opinie i emocje.
– Czułam, że te piosenki i treści trafiały w bardzo czułe punkty tęsknoty za bliskością – mówiła Barbara Wrońska po koncercie na dwuhektarowej łące.
– Musimy doceniać to, że udało się zorganizować festiwal i spotkać, posłuchać muzyki nie tylko przez te online’owe rzeczy – dodawał Ralph Kaminski.

– Film pełen jest kulturalnych wydarzeń, a przede wszystkim pełen emocji, emocji widzów, emocji artystów i emocji organizatorów, którzy podjęli się wyjątkowego wyzwania stworzenia festiwalu podczas pandemii – opowiada sama autorka. – To historia obaw, historia odpowiedzialności i historia radości i wielkiej tęsknoty za żywym kontaktem z kulturą.

Premiera filmu odbędzie się w niedzielę 21 lutego o g. 20:00 na kanale YouTube festiwalu.

Festiwal Malta

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze