Poznań: Prawie 12 mln zł dla szpitali

Marek Woźniak, podpisanie umów fot. UMWW
Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał prawe 12 mln zł dotacji poznańskim szpitalom. Marszałek Marek Woźniak podpisał dziś umowy w tej sprawie z dyrektorami Szpitala Miejskiego im. J. Strusia oraz Szpitala Klinicznego im. Przemienienia Pańskiego.

– Podczas pandemii wspieraliśmy zarówno szpital miejski, jak i szpitale kliniczne środkami finansowymi, pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej – powiedział marszałek. – Podpisując te dwie umowy, przekraczamy, jeśli chodzi o wsparcie z tego budżetu sfery opieki zdrowotnej w Wielkopolsce, kwotę 530 mln złotych.Jeśli chodzi o Szpital Miejski im. Józefa Strusia, przyznaliśmy ponad 6,5 mln zł na zakup sprzętów i wyposażenia, a także modernizację pomieszczeń.

Marszałek zwrócił uwagę, że pomoc z budżetu unijnego będzie potrzebna, by szpital, który tak długo pełnił funkcję szpitala jednoimiennego covidowego, odbudował swój potencjał diagnostyczny i terapeutyczny. Część kwoty – 1,87 m,ln zł – została przyznana Poznańskiemu Ośrodkowi Specjalistycznych Usług Medycznych. Obie placówki będą uczestniczyły w leczeniu skutków covid-19 u pacjentów.

Szpital Miejski zmodernizuje swoje pomieszczenia i uzupełni wyposażenie o nowy sprzęt, m.in. tomograf komputerowy, aparat RTG stacjonarny, aparat RTG przyłóżkowy, aparaty do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej czy wózki anestezjologiczne, a POSUM – m.in. o echokardiograf, aparaty do EKG z oprogramowaniem czy aparaty do dekontaminacji pomieszczeń. Taki sprzęt jest potrzebny, by placówki mogły skutecznie diagnozować i leczyć skutki covid-19.

Z kolei do Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego trafi prawie 5,4 mln zł środków unijnych z WRPO 2014+, które szpital przeznaczy na utworzenie i wyposażenie sali hybrydowej dla Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyń. Ta nowoczesna infrastruktura umożliwi wykonywanie skomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii naczyń. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w związku ze starzeniem się społeczeństwa rośnie liczba osób wymagających leczenia związanego właśnie z chirurgią naczyń, tymczasem w Wielkopolsce jest zbyt mało placówek, które oferują taka terapię. Powstanie doskonale wyposażonej, nowoczesnej sali hybrydowej pozwoli objąć ulepszoną opieką medyczną prawie 3,5 mln osób.

Jak zauważył prof. Zbigniew Krasiński, autor projektu i konsultant w zakresie chirurgii naczyniowej województwa wielkopolskiego, to nie choroby serca i nowotworowe stanowią dziś główną przyczynę zgonów w Polsce – ale właśnie choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego ich leczenie jest bardzo ważną dziedziną działania medycznego.
– Kto zabiegał kiedykolwiek o wsparcie choćby w wysokości tysiąca złotych, wie, jak trudno je dostać – mówił. – A my na nowoczesne leczenie wysokospecjalistycznymi technikami otrzymaliśmy pomoc w wysokości niemal 5,5 miliona złotych z samorządu województwa! Mamy za co dziękować.

– Jak wielkie są potrzeby sfery opieki zdrowotnej, wszyscy wiemy, dlatego wsparcie szpitali jest konieczne – podsumował marszałek Marek Woźniak. – Samorząd województwa regularnie dofinansowuje ze swego budżetu podległe mu szpitale. Ta pomoc także idzie w setki milionów złotych. Również w nowej perspektywie unijnej planujemy przeznaczyć na nią pieniądze.

UMWW

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: