Poznań: Prace przy palatium Mieszka I i Dobrawy idą pełną parą

palatium Ostrów Tumski projekt fot. UMP
Już pod koniec tego roku zakończą się prace w rejonie Kościoła Najświętszej Maryi Panny in Summo na Ostrowie Tumskim. Wyeksponowane zostanie palatium pierwszego władcy Polski i jego żony Dobrawy.

Przestrzenna instalacja z artystycznego szkła stanie w miejscu dawnej siedziby Mieszka I. Będzie ona miała formę obrysu wokół kościoła, pod którym znajdują się relikty pałacu i kaplicy. Konstrukcja pokaże założenia architektoniczne budowniczych z X wieku.

– Ekspozycja będzie symbolicznym odtworzeniem kształtu przebadanych i zasypanych reliktów – mówi Monika Ryźlak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. – Będzie się ona składać z ok. 50 unikatowych paneli. Boczne ściany zrobione zostaną z reliefowego, artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru. Górne powierzchnie zaś wykonane zostaną z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem.

Za wykonanie ekspozycji odpowiada znana wrocławska pracownia „Archiglass” Tomasz Urbanowicz, która już przekazała pierwszy fragment instalacji na plac budowy. Wyeksponowane relikty Palatium będzie można podziwiać także w nocy. To dzięki zamontowanemu wewnątrz formy oświetleniu.

W przestrzeni Ostrowa Tumskiego ukazany zostanie również przebieg wałów grodu poznańskiego z czasów Mieszka I. Dawne obwarowania będą wyznaczone za pomocą elementów z brązu. Na odlewach zaznaczone zostaną zarysy 3 wałów grodu wraz z informacją o dacie powstawania oraz wskazaniem, na którym z nich aktualnie znajduje się zwiedzający.

To nie jedyne zmiany, jakie zajdą na terenie Ostrowa Tumskiego. Wypięknieje także okolica kościoła. Trasa spacerowa zostanie utwardzona kostką brukową. Miejsce, w którym znajdował się warsztat złotnika, symbolicznie upamiętni drewniana posadzka. Odpocząć będzie można na kamiennych siedziskach. Zagospodarowana zostanie także zieleń – wykonane będą trawniki, posadzone drzewa i krzewy.

Planując inwestycje pomyślano o osobach z niewidzących i niedowidzących. W sąsiedztwie świątyni stanie makieta, przedstawiająca dwa odlewy z brązu – przenikające się wzajemnie mury Kościoła NMP i Palatium Mieszka I. O zabytku informować będą napisy w języku Braille’a. Makieta swoim charakterem i stopniem szczegółowości będzie przypominać model Ostrowa Tumskiego znajdujący się w pobliżu pomnika Jana Pawła II.

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o historii palatium i zabytkach archeologicznych z nim związanych, będą mogły zobaczyć multimedialną prezentację we wnętrzu Kościoła NMP. Będzie ona wyświetlana na wielkoformatowych ekranach ledowych z systemem nagłośnienia.

Koniec prac przy projekcie „Tu się wszystko zaczęło” – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu planowany jest na grudzień 2020 roku. Inwestycja jest realizowana w partnerstwie Miasta Poznań, Muzeum Archeologicznego i Archidiecezji Poznańskiej. Jej wartość to ponad 10,5 mln zł, w tym ok. 8,2 mln to dofinansowanie unijne.

UMP, el