rzeźba Standing Figure with Wheel I M. Abakanowicz

Poznań: Praca Magdaleny Abakanowicz w Holu Wschodnim MTP

Rzeźbę “Standing Figure with Wheel I” Magdaleny Abakanowicz można podziwiać na terenie MTP. To jedno z wydarzeń uroczystości nadania imienia tej artystki Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu

Magdalena Abakanowicz zostanie oficjalnie patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu 1 stycznia 2021 roku. Zatwierdzenie zmiany nazwy uczelni – wymagające przeprowadzania procesu legislacyjnego, który trwał ponad rok – miało miejsce na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 28 listopada 2020 roku. Prezentacja “Standing Figure with Wheel I” to jeden z elementów świętowania tej uroczystości.

Rzeźba powstała w 1989 roku i do Poznania przyjechała aż z Londynu. Profesor Wojciech Hora, rektor UAP, podziękował targom poznańskim nie tylko za doskonałe miejsce ekspozycji – rzeźbę, dzięki szklanym ścianom, doskonale widać z ulicy, nawet gdy hol jest zamknięty – ale też za pomoc w jej ustawieniu. Obiekt jest duży i ustawienie go wymagało sporo pracy. W Holu Wschodnim będzie ją można podziwiać przez najbliższe dwa lata.

Marta Kowalewska, przewodnicząca Rady Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej, była pod wrażeniem Holu Wschodniego, w którym stanęła rzeźba.

– To miejsce wydaje się bardzo rezonować z wartościami, które artystka wyznawała, czyli właśnie z taką otwartością – mówiła. – Sztuka Magdaleny Abakanowicz często prezentowana jest w przestrzeniach publicznych, ale też mówi o rzeczach bardzo uniwersalnych, o człowieczeństwie.

Zdaniem Elżbiety Roeske, wiceprezes zarządu MTP, ta rzeźba jest najlepszym dowodem na to, że nawet w czasie pandemii można coś zrobić dla kultury, jeśli się chce. Zdradziła też, że rzeźba znajduje się w Holu Wschodnim tymczasowo.
– Docelowo planujemy, aby stanęła na placu nad parkingiem podziemnym, który powstanie w przyszłym roku – wyjaśniła. – Ten plac będzie taką Strefą Kultury i tam właśnie chcielibyśmy, by były umiejscowione rzeźby.

Punktem kulminacyjnym będzie otwarcie w dniu urodzin artystki, 20 czerwca 2021 roku, w przestrzeni Muzeum Narodowego w Poznaniu, wystawy „Jesteśmy strukturami włóknistymi”. Ekspozycja powstaje dzięki życzliwości Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która jest jedynym spadkobiercą rzeźbiarki. Prace nad wystawą koordynuje dr Anna Borowiec. W związku z przygotowaniami do uroczystości zaplanowanych na przyszły rok, fundacja przekazała uczelni w depozyt jeszcze jedno dzieło artystki, rzeźbę “Pasar” z cyklu “War games” powstałą w 1995. Jest ona wyeksponowana w atrium Budynku B Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Przypomnijmy, że to nie jedyne rzeźby wielkiej artystki w mieście – na Cytadeli można podziwiać jej plenerową realizację „Nierozpoznani”, na którą składa się 112 wysokich na ponad dwa metry, odlanych z żeliwa, antropomorficznych figur. “Nierozpoznani” stoją też przed Bałtykiem na Kaponierze.

Magdalena Abakanowicz to jedna z najznakomitszych polskich artystek, twórczyni o międzynarodowej sławie, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie. Artystka przez dwadzieścia pięć lat pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1965 roku przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora uczelni, prof. Stanisława Teisseyre’a i opracowała program Pracowni Gobelinu, którą kierowała do 1991 roku, do czasu przejścia na emeryturę twórczą. W 2002 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP), uhonorowała ją tytułem doktora honoris causa. W Parku Cytadela odsłonięto wówczas największą plenerową instalację artystki „Nierozpoznani”, o której realizację przez wiele lat zabiegał prof. Jarosław Maszewski, kierownik Pracowni Skojarzeń Elementarnych w Katedrze Bioniki poznańskiej akademii. Prace Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kolekcjach najważniejszych instytucji wystawienniczych na całym świecie, m.in.: Centre Georges Pompidou, Paryż (Francja); Kyoto National Museum of Modern Art, Kioto (Japonia); Ludwig Museum, Kolonia (Niemcy); Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork (USA); Museum of Modern Art, Nowy Jork (USA); Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, Madryt (Hiszpania); National Museum of Modern Art, Pusan (Południowa Korea); National Museum, Sztokholm (Szwecja); Sezon Museum of Modern Art, Tokio (Japonia); Stedelijk Museum, Amsterdam (Holandia); Virginia Museum of Fine Art, Richmond, Virginia (USA).

MTP

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze