PPNT 5 fot. PPNT

Poznań: Poznański Park Naukowo-Technologiczny ma 25 lat!

W 2020 roku Poznański Park Naukowo-Technologiczny świętuje ćwierćwiecze istnienia – i to jako lider sektora oraz jeden z najprężniej działających parków w Polsce.

– Przez 25 lat mieliśmy okazję czynnie uczestniczyć w życiu gospodarczym regionu, niezależnie od aktualnie panującej koniunktury. Niejednokrotnie uczyliśmy się razem z przedsiębiorcami, często wyznaczaliśmy trendy, czasem musieliśmy też zwyczajnie wyciągać wnioski z popełnionych błędów ­– mówi prof. UAM dr hab. Jacek Guliński, członek zespołu zakładającego PPNT, a aktualnie jego dyrektor. – Dziś to jest nasza siła – doświadczenie zbierane w różnych okolicznościach i odwaga do poszukiwania nowych rozwiązań. Jestem przekonany, że ten zebrany przez 25 lat kapitał, nie tylko pomoże nam w najbliższym, trudnym ekonomicznie momencie, ale też posłuży naszym klientom i partnerom, z którymi intensywnie współpracujemy.

Ze względu na epidemię koronawirusa, parkowe urodziny będą obchodzone zdalnie, tylko w gronie pracowników. Na konferencje i podsumowania przyjdzie czas, jeśli okoliczności pozwolą. Jednak nie tort i szampan są najważniejsze w trakcie tych urodzin.

– 25-te urodziny to powód do dumy dla każdej firmy, jednak w tym roku czujemy, że naszym największym urodzinowym osiągnięciem jest fakt, że stajemy na wysokości zadania i jesteśmy do dyspozycji – podkreśla zastępca dyrektora PPNT, prof. Hieronim Maciejewski. – Bez zakłóceń działają nasze laboratoria chemiczne i biotechnologiczne, naukowcy prowadzą badania, DataCenter PPNT elastycznie dopasowuje się do potrzeb firm pracujących zdalnie, a nasze szkolenia i warsztaty praktycznie od razu zaczęliśmy przeprowadzać on-line. Działamy na rzecz innowacyjnych przedsiębiorstw niezależnie od okoliczności.

Pozycja PPNT, zarówno w regionie, jak i w skali kraju, opiera się na szerokim wachlarzu usług i różnorodnej wiedzy, którą Park może się podzielić. Aktualnie świadczymy kilkadziesiąt specjalistycznych usług z zakresu chemii, biotechnologii, fizyki czy badań laboratoryjnych. Do tego dochodzą usługi IT, doradztwo, szkolenia i warsztaty. Nie brakuje też miejsca na wspieranie samorządów budujących regionalne strategie innowacyjności.

Z 25 lat doświadczeń PPNT korzystają nie tylko przedsiębiorcy i naukowcy, ale także Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego czy Urząd Miasta Poznania.
“To ćwierć wieku pięknej i owocnej kooperacji Parku i Miasta Poznania w obszarze promocji współpracy nauki z biznesem oraz wspierania przedsiębiorczości innowacyjnej. Mam nadzieję, że współpraca Miasta z PPNT potrwa co najmniej do jubileuszu stulecia, a może i dłużej!” – dodała w przesłanym liście Katarzyna Kierzek-Koperska, Zastępczyni Prezydenta Poznania.

Z punktu widzenia parku, jako jednostki otoczenia biznesu, przede wszystkim bliska jest współpraca z firmami, która stanowi trzon działalności. Od kilku lat liczba klientów, korzystających z różnych form współpracy, sięga tysiąca w skali roku. To duże osiągniecie wśród tego typu jednostek w kraju. Co szczególnie warte podkreślenia – niektórzy przedsiębiorcy są z nami od lat!
Na przykład współpraca PPNT z Apollogic, firmą programistyczną tworzącą m.in. rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości i internetu rzeczy, rozpoczęła się 13 lat temu.
– To długoletnia historia pełna wyzwań, ciężkiej pracy, ale i licznych sukcesów, które motywują nas do jeszcze intensywniejszego wysiłku. Poznański Park Naukowo-Technologiczny miał ogromny wkład w rozwój naszej firmy oraz utrwalenie jej tożsamości biznesowej – deklaruje Łukasz Radomski, prezes zarządu Apollogic.

Jubileusz to nie tylko okazja do podsumowań i gratulacji, ale też świetny moment na deklaracje na przyszłość. A biorąc pod uwagę odziaływanie PPNT na regionalny ekosystem innowacji i biznesu, mają one ważkie znaczenie.
– W naszej strategii deklarujemy, że najbliższe lata przeznaczymy na wzmacnianie roli PPNT jako węzła wiedzy i technologii, tak aby korzystały z niego i instytucje otoczenia biznesu, i region, i startupy i dojrzałe firmy szukające wsparcia w ekspansji zagranicznej – obiecuje w imieniu całego Parku jego Dyrektor, prof. Jacek Guliński. – Chcemy być znaczącą częścią procesu tworzenia praktycznych, rynkowych innowacji, a żeby to osiągnąć, PPNT musi dbać o atrakcyjne portfolio usług, wysokiej jakości kadrę i żywe kontakty międzynarodowe.

Decyzja o utworzeniu Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego podjęta została dokładnie 15 maja 1995 r. Od początku istnienia park ma siedzibę przy ul. Rubież 46 na poznańskich Naramowicach. Od momentu utworzenia PPNT:
• wyinkubował 120 startupów,
• opracował 40 technologii, z których część została wdrożona do produkcji,
• opracował i chroni 50 własnych patentów i 110 zgłoszeń patentowych w kraju i zagranicą,
• opublikował 270 publikacji naukowych i ok. 80 publikacji dotyczących znaczenia innowacji,
• gościł ponad 51 000 uczestników szkoleń i warsztatów,
• pokazał ponad 100 000 gościom Laboratorium Wyobraźni
PPNT, parkowego centrum popularyzacji nauki, że fizyka, chemia, inżynieria i innowacje są świetnym źródłem zabawy.

PPNT, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze