Super-powiat-fot. PP

Poznań: Powiat poznański to Super Powiat!

Powiat poznański zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów 2019 i dodatkowo otrzymał tytuł Super Powiatu. Tytuł przyznaje Związek Powiatów Polskich, a zbieranie danych trwa cały rok.

– Bardzo się cieszę, bo jest to zasługa nas wszystkich. Pracowników, zarządu, ale przede wszystkim mieszkańców. Bez tych wspaniałych ludzi nie byłoby tego sukcesu – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Dzięki temu możemy zarządzać dobrami, które nasi mieszkańcy wytwarzają oraz czerpać wielką przyjemność z tej pracy.

Ogólnopolski ranking jest bezpłatny i dobrowolny. Prowadzi go Związek Powiatów Polskich. Powiat poznański klasyfikowany był w kategorii powyżej 120 tysięcy mieszkańców i tradycyjnie już znalazł się w ścisłej czołówce najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów. Lepszy okazał się tylko powiat kielecki.

Oceniając jednostki samorządu terytorialnego, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych grupach tematycznych, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, a także działania promocyjne. Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań.
Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa przez cały rok.

W najnowszym zestawieniu ZPP na pierwszym miejscu uplasował się powiat kielecki, na trzecim w naszej kategorii znalazły się ex aequo powiaty: kartuski (2018 pierwsze miejsce) i cieszyński. Dalsze miejsca zajęły powiaty: wodzisławski, bielski (śląskie), myślenicki, żywiecki, starogardzki, chrzanowski oraz wejherowski.

Jednocześnie też powiat poznański zdobył tytuł Super Powiatu. To wyróżnienie z kolei przyznawane jest w sytuacji, w której dany samorząd uzyskał największy procentowy udział realizacji wszystkich kategorii zawartych w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów.
– W przypadku naszego samorządu na 63 kryteria w 59 byliśmy najlepsi, co pokazuje, że rozwijamy się prężnie i w dobrym kierunku – podsumowuje starosta poznański.

PP, el

Dodaj komentarz

avatar