Poznań fot. UMP

Poznań powalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży

Stolica Wielkopolski znalazła się w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022, razem z czterema innymi miastami – Baia Mare (Rumunia), Kazan (Rosja), Tirana (Albania) i Varaždin (Chorwacja). Zwycięzcę poznamy w listopadzie 2019 roku.

Aplikacja Poznania została wysoko oceniona przez niezależne jury, w którym znaleźli się reprezentanci Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy, Europejskiego Komitetu Gospodarczo-Społecznego, Rady Europejskich Gmin i Regionów, Rady Doradczej Młodzieży Rady Europy, Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Inicjatywy Otwarte Społeczeństwo w Europie, Europejskiego Ruchu Międzynarodowego, EURACTIV, Europejskiego Forum Młodzieży, International IDEA – Fundacji Schwarzkopf Młoda Europa.

Europejska Stolica Młodzieży to tytuł przyznawany przez Europejskie Forum Młodzieży. Celem konkursu jest promowanie wewnątrz-europejskiej współpracy, aktywizacja młodych ludzi i poprawa ich warunków życia. Tytuł przyznawany jest zwycięskiemu miastu na jeden rok. Czas ten obfituje zwykle w wiele wydarzeń i projektów, skierowanych do młodych ludzi.

– Uzyskanie przez Miasto Poznań tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022 pozwoli na jeszcze większe zaangażowanie młodych ludzi w życie miasta. Realizacja wielu interesujących projektów i inicjatyw pomoże młodzieży na nawiązanie jeszcze bliższych kontaktów z rówieśnikami z Europy oraz integrację różnych grup społecznych. Wpłynie na zwiększenie atrakcyjności Poznania jako ośrodka akademickiego i turystycznego. Przyczyni się też do wzmocnienia istniejących organizacji młodzieżowych, które aktywnie włączą się w przygotowanie i realizację Europejskiej Stolicy Młodzieży – tłumaczy Iwona Matuszczak – Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta.

Podjęte działania są zgodny z uchwalonym w ubiegłym roku przez Radę Miasta Poznania programem “Polityka dla Ludzi Młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025”. Starania Poznania o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży wspiera wiele studenckich i uczniowskich organizacji (m.in. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Młodzieżowych “Horyzonty”, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, Fundacja Jeden Uniwersytet, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Studenckie Forum BCC czy Polska Rada Organizacji Młodzieżowych).

Pierwszą Europejską Stolicą Młodzieży, w 2009 r. był holenderski Rotterdam. W 2019 r. został nią Nowy Sad, drugie pod względem wielkości miasto w Serbii. W tym roku o tytuł walczyło 12 europejskich miast: Poznań, Gdynia, Baia Mare (Rumunia),Bilbao (Hiszpania), Kazan (Rosja), Leiden (Holandia), Lviv (Ukraina), Ribeira Grande (Portugalia), Tirana (Albania),Ulyanovsk (Rosja), Varaždin (Chorwacja),Veszprém (Węgry). Do drugiej edycji konkursu zakwalifikowało się 5 z nich – Poznań, Baia Mare, Kazan, Tirana i Varaždin.

Wybrane miasta będą teraz musiały złożyć bardziej szczegółowy wniosek, w którym przedstawią obszerny program wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Zwycięzca zostanie ogłoszony w listopadzie 2019 r. na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, organizowanej przez Amiens – Europejską Stolicę Młodzieży 2020.

Autor: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze