Poznań: Potrącenie na pasach. Pomogli strażnicy miejscy

wypadek na Górnej Wildzie fot. SMMP
Zdarzenie miało miejsce na Górnej Wildzie. Strażnicy, którzy na szczęście byli w pobliżu, udzielili kobiecie pierwszej pomocy, wezwali pogotowie i zabezpieczyli teren zdarzenia.

Do wypadku doszło 7 czerwca – a zaledwie tydzień wcześniej, jak zauważają strażnicy, weszły w życie nowe przepisy dla pieszych, które dają im pierwszeństwo przy wchodzeniu na pasy.

– Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy dla pieszych, które dają mu pierwszeństwo przy wchodzeniu na pasy – podkreśla Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy SMMP – ale telefony powinni mieć w kieszeni oraz pamiętać, że nie mają pierwszeństwa przed tramwajem. Na pieszym wchodzącym na przejście nadal będzie spoczywał obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, tak by odpowiednio szybko zareagować.

Zgodnie z nowymi przepisami szczególnie uważać muszą także kierowcy: teraz mają obowiązek nie tylko ustąpienia pierwszeństwa tym pieszym, którzy już znajdują się na pasach – ale także tym, którzy dopiero wchodzą na jezdnię. Zmniejszenie prędkości i zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu przejścia dla pieszych powinno być oczywistością i bez przepisów. Ale, jak to udowodniło poniedziałkowe zdarzenie, najwyraźniej tak to nie działa.

Podziel się:

Ostatnio dodane: