Poznań: Porozumienie wypracowane. Strażacy wspomogą pogotowie

wojewoda Michał Zieliński fot. WUW

Po długich negocjacjach udało się wypracować porozumienie umożliwiające wsparcie kadrowe pracowników pogotowia ratunkowego przez wielkopolskich strażaków z uprawnieniami ratownika medycznego.

Po informacjach o brakach kadrowych w zespołach ratownictwa medycznego (w sobotę na 108 ZRM w gotowości do wyjazdu były 84 ambulanse), wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zdecydował o przekierowaniu do pracy w pogotowiu strażaków i żołnierzy.

Jednak, choć strażacy i żołnierze stawili się w stacji pogotowia przy Rycerskiej, to nie chcieli podjąć pracy i podpisać umów. Argumentowali, że nie chcą wchodzić w spór ratowników z ministerstwem zdrowia, zwracali tez uwagę, że praca ratowników w wojsku i straży wygląda zupełnie inaczej niż ratowników z pogotowia: pracują na innym sprzęcie i najczęściej z innymi chorobami i urazami.

Negocjacje trwały prawie cały dzień, zakończyły się po południu.
– Strażacy będą dysponowani do zdarzeń, a do poszkodowanych dotrą karetkami użyczonymi przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu – poinformował Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. – W toku dzisiejszych rozmów ustalono, że pięć karetek z trzema strażakami-ratownikami na pokładzie będzie udzielało pomocy osobom poszkodowanym.

Gotowość do wsparcia działań ratowniczych zadeklarowało w sumie około 90 strażaków.
– Wypracowane dziś porozumienie służy zapewnieniu bezpieczeństwa Wielkopolan – podsumował wojewoda Michał Zieliński. – Gwarantuje także ciągłość funkcjonowania państwowego ratownictwa medycznego.

Na bazie porozumień Ministerstwa Zdrowia zawartych z protestującymi ratownikami, od 1 października wprowadzony został 30-procentowy tzw.dodatek wyjazdowy dla ratowników. Określono także minimalną stawkę wynagrodzenia za godzinę pracy dla ratowników zatrudnionych na kontraktach, która wynosi nie mniej niż 40 zł.

Źródło: WUW

Podziel się: