Wyjścia na basen, do muzeów, zoo, warsztaty plastyczne i mnóstwo innych atrakcji – w Poznaniu znów tego lata będą się odbywać półkolonie w szkołach.  W tym roku chęć organizowania półkolonii zgłosiło 39 szkół z terenu całego Poznania.

Półkolonie to oferta skierowana do dzieci uczących się w klasach I-III, których rodzice mieszkają w Poznaniu i tutaj rozliczają podatki. Przy zapisach wymagane będzie oświadczenie obojga rodziców o spełnieniu tych wymagań.

Każde dziecko można zapisać na jeden turnus. Koszt pobytu na półkolonii to 500 zł. Większość – niemal dwie trzecie tej kwoty – pokryje miasto, rodzice zapłacą 150 zł. Na organizację półkolonii w poznańskich podstawówkach Poznań planuje w tym roku przeznaczyć 728 tysięcy zł.

W ramach turnusu półkolonijnego, który potrwa 5 dni – od poniedziałku do piątku, jest przewidziana opieka wykwalifikowanych opiekunów przez 8 godzin dziennie. W tym czasie miasto zapewni najmłodszym moc atrakcji. Oferta półkolonii obejmuje również wyżywienie w postaci dwóch posiłków – śniadań oraz obiadów.

– Cieszę się, że po rocznej przerwie znów możemy zaproponować rodzinom taką formę opieki nad dziećmi – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To również niezmiernie ważne dla samych uczniów, którzy po wielomiesięcznej izolacji i niedawnym dopiero powrocie do nauki stacjonarnej, będą mieli wreszcie okazję spędzać aktywnie czas w gronie rówieśników.

Rekrutacje prowadzone są bezpośrednio przez szkoły podstawowe, a o przyjęciu na miejskie półkolonie decyduje kolejność zgłoszeń. W zajęciach mogą wziąć udział również dzieci z niepełnosprawnościami.

Po raz pierwszy półkolonie miasto zorganizowało w 2018 roku, z inicjatywy Dominiki Król, poznańskiej radnej. W akcji uczestniczyło wtedy prawie 50 szkół. Rok później chęć organizowania tego typu zajęć letnich wyraziła podobna liczba podstawówek. Łącznie w obu edycjach z oferty skorzystało około 3,5 tys. dzieci.

W tegoroczne wakacje miasto organizuje również wypoczynek letni, w tym w formie kolonii i półkolonii, dla dzieci z rodzin z uzależnieniami. Miasto szacuje, że z oferty skorzystać będzie mogło ok. 1000 dzieci.

Atrakcje latem zapewniać będą również poznańskie instytucje kultury, sportu i rekreacji. Wśród ich propozycji znajdują się m.in. warsztaty artystyczne, teatralne, wokalne, sportowe, taneczne, półkolonie, konkursy.

Na stronie miasta można znaleźć szczegółowe informacje o letniej ofercie dla najmłodszych poznaniaków.

UMP