Poznań: Ponad dwieście kontroli sanepidu w tym roku

Pracownicy poznańskiego sanepidu przeprowadzili 216 kontroli od 1 stycznia do 30 września tego roku. W tym czasie wystawili też aż 51 mandatów!

Kontrole zostały przeprowadzone na wnioski konsumentów (również te anonimowe). – W wyniku przeprowadzonych kontroli miejsc obrotu wydano 2 decyzje o zamknięciu sklepów i jedną dotyczącą kiosku ze względu na: brak ciepłej i zimnej wody, panujące warunki antysanitarne, brak stanowisk do mycia rąk i sprzętu pomocniczego, rozszerzanie działalności o produkcję (koktajle, kanapki) pomimo braku stanowisk i przestrzeni roboczej oraz 3 decyzje o zakazie wprowadzania do obrotu produktów, które nie spełniały wymagań przepisów prawa żywnościowego (suplementy diety lub tzw. nowa żywność) – wyjaśnia Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy PSSE.

W przypadku zakładów żywienia zbiorowego wstrzymano działalność małej gastronomii z powodu braku wody przy umywalce w toalecie dla personelu, antysanitarne warunki w zakładzie i źle prowadzone procesy technologiczne – rozmrażanie żywności. Wydano również 4 decyzje o zamknięciu zakładów produkcyjnych: 2 ciastkarnie za obecność szkodników (gryzonie), brudne sprzęty i wyposażenie, nieprzestrzeganie praktyk higienicznych i produkcyjnych, brak stanowisk do mycia sprzętu i wyposażenia mającego kontakt z żywnością; 2 zakłady cateringowe za brudne sprzęty, źle składowane opakowania ze środkami spożywczymi, niewłaściwie prowadzone procesy obróbki brudnej surowców i brak stanowisk dla tej czynności.

– Podczas kontroli interwencyjnych nałożyli łącznie 51 mandatów na sumę 10 450 złotych – podsumowuje Cyryla Staszewska.

mat. pras. / NA

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: