Poznań: Ponad 5 tysięcy ludzi za pozostaniem w Unii Europejskiej

Szlaban dla PIS. Zostajemy w Europie - demonstracja Plac Wolności fot. Sławek Wąchała

„Tu jest Polska europejska”, „Nie zabierzecie nam przyszłości” – skandowali dziś uczestnicy demonstracji na placu Wolności, między innymi poseł Franciszek Sterczewski, zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski, studenci i licealiści. Wszyscy chcą zostać w Unii Europejskiej.

Demonstracja zaczęła się od odśpiewania hymnu UE. Później głos zabrał Sławomir Majdański z Pokolenia KOD, organizator protestu.
– Skończyła się czerwona zaraza, ale to wcale nie znaczy, że nie ma innej, nowej, która chce opanować nasze serca i umysły – mówił Sławomir Majdański. – Jest to brunatna zaraza posła Kaczyńskiego i PiS-u! Zaraza, która chce zmieniać historię, wymazywać fakty i wyprowadzać nas z naszej wspólnoty europejskiej. I na to nie ma naszej zgody!

Obecni zareagowali oklaskami i okrzykami „Tu jest Polska europejska”, a także „Spieprzaj, dziadu”. Kolejny mówca, Mariusz Wiśniewski, przypomniał, że obecność Polski we wspólnocie europejskiej, była marzeniem milionów Polek i Polaków od zakończenia drugiej wojny światowej – także tutaj, w Poznaniu, w czerwcu 1956 roku. Ale stało się to możliwe dopiero po obaleniu komunizmu ku ogromnej radości Polaków.

– Unia Europejska to przede wszystkim wspólne zasady, wspólne wartości, które gwarantują pokojowe współistnienie narodów na terenie naszego kontynentu – mówił zastępca prezydenta. – To także zasady państwa prawa, demokracji, swobody obywatelskie, swobody przemieszczania się, wspólny rynek i wiele innych, które sprawiają, że Polska i inne państwa członkowskie mogą się czuć bezpiecznie. Ale członkostwo w UE dało nam jeszcze jedną szansę, z której korzystaliśmy i korzystamy. Zobaczmy polskie wsie, miasta, miasteczka, bliski naszym sercom Poznań, który bardzo zmienił się dzięki funduszom UE. Dzisiaj obecny rząd pisowski poprzez swoją fatalną politykę, oddalając nas od UE, tej szansy nas może pozbawić. Jestem ciekaw, co politycy PiS powiedzą mieszkańcom Naramowic, jeśli nie będą mieli szansy na drugą nitkę tramwaju z pętli Wilczak na Garbary. Co powiedzą mieszkańcom Głównej, Kopernika, co powiedzą mieszkańcom Starołęki. Ostatnio była głośna sprawa słynnego tunelu pod torami, który bez wsparcia unijnego na pewno nie powstanie. Dlatego każdy polski patriota musi być za tym, żeby Polska została w UE, bo jest to gwarancja naszego bezpieczeństwa i naszej suwerenności obok członkostwa w NATO. I ma rację Donald Tusk mówiąc, że dzisiaj te działania rządu PiS coraz częściej przypominają zdradę narodową. Dlatego tutaj, z Poznania, gdzie zaczęła się Polska przed tysiącem lat, musi pójść jasny sygnał: jesteśmy za tym, żeby pozostać w UE, jesteśmy za silną Polską w silnej UE.

Zastępcy prezydenta poznaniacy podziękowali gromkimi oklaskami, jednak prawdziwe owacje i skandowanie: „Franek, Franek” wzbudził poseł Franciszek Sterczewski.
– Wszyscy boimy się tego, co się wydarzyło w Wielkiej Brytanii, boimy się polexitu – mówił poseł. – Ale ja się zastanawiam, czy Jarosławowi Kaczyńskiemu na wyjściu z UE. Moim zdaniem nie. Moim zdaniem Kaczyńskiemu, tak jak i Orbanowi zależy na osłabianiu UE i jej wartości. Oni chcą je zniszczyć. Tymi wartościami są: silne samorządy, niezależne sądownictwo, prawa człowieka, prawa kobiet, praw osób LGBT, prawa cudzoziemców, imigrantów, uchodźców, które są łamane teraz na granicy. To także wolne media, które są niszczone. W związku z tym, to, co musimy zrobić, to bronić tych z miłością i troską. I kiedy kobiety protestują, być razem z nimi, kiedy osoby LGBT protestują, także być razem z nimi. Kiedy młodzież walczy o klimat – żebyśmy też byli z nimi ramię w ramię. Wierzę, że jeśli razem będziemy szli dalej, z tymi wartościami, to poradzimy sobie ze wszystkim i doprowadzimy do tego, że Polska będzie jeszcze lepsza przed 2015 rokiem. Wierzę, że to się uda.

Głos zabierali też młodzi ludzie, studenci i licealiści. Mówili o tym, że polexit oznacza dla nich utratę szans na lepszą przyszłość, choćby dotyczącą studiów za granicą, wymianę międzynarodową. Skończy się też wsparcie dla edukacji w kraju – a wystarczy wejść do pierwszej lepszej szkoły, by zobaczyć tablice informujące, w czym UE wsparła tę konkretną placówkę.
– Nie zabierajcie nam przyszłości! – apelowali.

Manifestacje takie jak w Poznaniu odbyły się dziś w wielu miastach Polski. Największa – w Warszawie, na którą wezwał Polaków Donald Tusk.