Poznań: Pomoc od Caritas dla ukraińskiego zołnierza

Jewgienij fot. Caritas Poznań

Jewgienij, żołnierz armii ukraińskiej, leczy się w poznańskim Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi. Stracił nogę – ale Caritas przekazał 30 tys. zł i Jewgienij będzie miał protezę!

Jewgienij ocalał jako jedyny z oddziału podczas bardzo ciężkich walk pod Charkowem. Przeżył, ale z powodu doznanej rany stracił lewą nogę. Teraz codziennie ćwiczy podczas intensywnej rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów szpitala i czeka na moment, gdy będzie mógł założyć protezę.

„Ćwiczenia mają na celu zwiększenie siły mięśniowej kikuta oraz przygotowanie do protezowania” – wyjaśnia Caritas Poznań na swojej stronie. – „Dużą rolę odgrywa hartowanie kikuta, przygotowujące do bezbolesnego obciążenia go. Pacjent wykonuje ćwiczenia równoważne w pozycjach niskich i wysokich, przygotowujące do nauki chodzenia w protezie. Jako Caritas Poznań przekazaliśmy 30 tys. zł na zakup protezy dla Jewgienija. Równolegle z rehabilitacją trwają prace nad protezą, która powstanie w wyniku współpracy Działu Produkcji i Zaopatrzenia Ortopedycznego Szpitala Klinicznego im. Degi oraz Firmy Enforce Medical Technologies. Pacjent otrzyma nowoczesną protezę, która dzięki zastosowanym nowoczesnym materiałom m.in. kompozytu węglowego oraz lotniczego aluminium będzie lekka, wytrzymała oraz komfortowa w użytkowaniu”.

Wolontariusze Caritas odwiedzili Jewgienija w szpitalu. Mają nadzieję, że szybko uda mu się dojść do siebie i dzięki protezie będzie mógł sprawnie się poruszać.

Podziel się:

Ostatnio dodane: