Szpital zakaźny Poznań

Poznań: Pomoc dla pacjentów po covid-19

Pacjenci, którzy przeszli covid-19, ale nadal zmagają się z powikłaniami tej choroby, mogą znaleźć pomoc w poradni kardiologicznej w szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu.

Poradnia kardiologiczna w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie ozdrowieńcy z powikłaniami w układzie krążenia mogą liczyć na pomoc specjalistów, którzy mają bogate doświadczenie w leczeniu pacjentów z covid-19. To ważne, ponieważ okazuje się, że choroby sercowo-naczyniowe (np. nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca czy choroba wieńcowa) nie tylko zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia SARS CoV-2. Zależność działa też w drugą stronę – również sam wirus może mieć niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne ostrzega, że wirus może wywołać zapalenie mięśnia sercowego lub nasilać niekorzystne procesy w organizmie – np. zapalne. Może również destabilizować układ krążenia, co może prowadzić m.in. do zaburzeń rytmu serca czy ciężkiej niewydolności serca (więcej informacji: ptkardio.pl). Dlatego tak ważne jest, by pacjenci z powikłaniami po covid-19 byli pod dobrą opieką.

– Po kilku miesiącach pandemii mamy już doświadczenie w leczeniu pacjentów z covid-19, widzieliśmy, w jaki sposób wirus może wpływać na serce i układ krążenia – mówi dr n. med. Olga Jerzykowska, specjalista w dziedzinie kardiologii ze szpitala im J. Strusia w Poznaniu. – Dzięki wiedzy, jaką w tym czasie zdobyliśmy, będziemy mogli zapewnić pacjentom specjalistyczną opiekę zgodną z najnowszymi wytycznymi.

Opieka będzie sprawowana w ramach istniejącej już wcześniej w szpitalu im. J. Strusia poradni kardiologicznej, na którą placówka ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci mogą liczyć na ocenę kardiologiczną, szereg badań diagnostycznych i pomoc specjalisty.

Z leczenia można skorzystać tylko po wcześniejszym skierowaniu od lekarza rodzinnego (POZ). Nie ma natomiast znaczenia miejsce zamieszkania ani to, czy ktoś wcześniej leczył się na covid-19 w Poznaniu czy w innym mieście. O kolejności przyjmowania pacjentów decydować będą wskazania medyczne.

UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze